reklama

Jste během dne unavená a bez energie? Nabudit se lze i bez kofeinu

Během dne na vás dopadá únava, ale přemíra kafe už nepomáhá? Jsou i přirozenější způsoby, jak se znovu nabudit. Podívejte se na naše čtyři tipy.

Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

S únavou se musí vypořádat většina z nás. Obecná doporučení, jako kvalitní spánek, vhodná strava a vůbec dobrá životospráva, se sice dobře poslouchají, ale ne vždy je lehké je dodržet. Během dne se ovšem lze občerstvit i jinými způsoby než šálkem kafe.

1) Nezanedbávejte přirozené světlo

Práce u počítače výrazně ovlivňuje náš životní styl. Přirozené světlo je přitom nevyhnutelný faktor, když přijde na přirozené nabuzení. Oční sítnice obsahují totiž speciální neuroreceptory, které signalizují do mozku, aby se probudil. Svůj zrak byste proto měla vystavit přirozenému dennímu světlu aspoň na dvě minuty za hodinu.

2) Pohyb je přirozený stimulant

Cvičení hned zrána dodá vašemu tělu největší dávku adrenalinu. Pohybu se ale oplatí věnovat i během dne; minimálně jednou za hodinu vstaňte od počítače, projděte se a protáhněte se, ideálně si i zacvičte.

3) Vsaďte na dobré jídlo

Z kvalitního jídla získáte víc energie než z rychlého kafe. Jídlo s nižším obsahem sacharidů, jako polévka, salát, smoothie nebo kaše, udrží hladinu cukru v krvi na místě a nedojde k jejímu prudkému poklesu za pár hodin. 

4) Dopřejte si siestu nebo procházku

V mnohých kulturách je odpolední siesta zákonem, který se nesmí porušit. U nás však není běžné mít možnost schrupnout si na 20 minut. Pokud máte aspoň trochu možnost prodloužit si obědovou pauzu, využijte to k malé procházce: 10 až 15 minut chůze vám pomůže se probrat.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama