reklama

Je plavání opravdu tak zdravé?

Plavání je ideální sport. M8 jen jednu chybu: moc se po něm nehubne.

Foto: Isifa/Thinkstock

Říká se, že pokud titulek článku klade otázku, odpověď zní "ne". U plavání to ale neplatí -  zdravé opravdu je. I když se někdy musí umět!

Dnes, kdy se pořádají kurzy už i pro batolata a dokonce novorozence, je těžké najít někoho, kdo neplave. Každý má pocit, že když umí plavat, nemůže se mu nic stát, ale není to pravda - statistiky jsou neúprosné.

Ve vodě vždy hrozí utonutí

ČR patří k zemím s nejvyšším počtem utonulých - ročně se u nás utopí přes 200 lidí, většinou ve volné přírodě. Chladná voda může způsobit srdeční slabost, může dojít k nervové reflexní zástavě, ale nepochybně nejčastěji dochází přecenění svých sil, dokazování si dobré kondice, která může být již dávno ta tam.

Vliv může mít aktuální indispozice či nepoznaná únava, nebezpečná bývá i počínající infekce a podobně. Odborníci také varují: nepouštějte se sami přes široké vodní toky, při vodních sportech používejte plovací vesty.

Doporučujeme: Vyrážka po koupání: Kdy musíte k lékaři

Rizikové je i plavání po jídle ("až za hodinu!" velely naše babičky), po alkoholu, po předchozím přehřátí, kdy se chceme co nejrychleji zchladit. O předvádění se před ostatními a skocích do vody ani nemluvě...

Plavání nás baví

Prospěšnost plavání pro zdraví je však nesporná. Podporuje pohybové schopnosti vytrvalostního charakteru, takže se hodí jak pro děti, tak i pro starší a pokročilé. Nepřekonatelné je jako rehabilitace a léčba bolavých zad - to ovšem nesmíte plavat prsa a už vůbec ne stylem paní radové, ale hezky stylově kraula s obličejem ponořeným, aby se páteř "rovnala". Jinak si spíš uškodíte.

Náš tip: Plavání miminek: K čemu je to dobré?

Plavání také odporuje srdce a cévy, prospívá svalům i kloubům z hlediska hybnosti,  podporuje plíce a dýchací soustavu. Pomáhá při poúrazových stavech, srdečních a mozkových příhodách, respiračních chorobách a cukrovce - a hlavně nás baví. 

Dá se plaváním zhubnout?

Ale co plavání pro hubnutí? Tak teď přicházejí horší zprávy.  Při plavání skutečně spálíte mnohem méně tuku, než kdybyste stejný čas věnovali třeba aerobiku nebo tenisu. Jednak plavete (pokud si zrovna neužíváte v termálních lázních) ve vodě podstatně chladnější, než je vaše tělesná teplota a pro spalování energie i rýsování svalů je potřeba naopak tělo zahřát, ne ho neustále ochlazovat.  Málokdy také plaveme s dostatečnou intenzitou, takže se ani nezpotíme, abychom odbourali nějaké kalorie.

Plavejte buď kraula, nebo alespoň každé tempo dokonale vykružte s naprosto zpevněným tělem (když dáváte nohy k sobě, musíte cítit napjatý zadek). Ve vodě byste měl vydržet alespoň 15-20 minut a celou tu dobu poctivě makat.

Až po této době se zvýší srdeční tep a nastartuje spalování. Nepočítejte ani tak vzdálenost,jako spíš čas. Při plavání tak spálíte 1 800 až 2 800 kJ/hod. Plavání se hodí i pro lidi s velkou nadváhou, kteří si by si třeba během nadměrně zatěžovali klouby.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Koupete se v moči? Problém bazénů: Voda a lidé

Potrat doma a v klidu? Kolik stojí tabletka?

20 důvodů, proč v létě nejezdit na dovolenou


Dvořák může vést ČT jen pár měsíců. Policie byla psychologické divadlo, říká Rožánek | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama