reklama

Jarní slunce je zákeřné. Není jedno, čím se chráníte

Jak dlouho už nám chybělo slunce! O to víc si ho teď chceme užít. Jenže na místě je opatrnost - dokonce víc, než v parném létě. Jarní paprsky jsou totiž zákeřnější.

Foto: Thinkstock

Stejně pečlivě, jako na sportovní oblečení, kola, kolečkové brusle nebo tenisové rakety, bychom měli také výběr ochrany před sluncem. Působí na nás, i když zrovna neležíme na lehátku. 

První paprsky často podceňujeme. Může se zdát, že slunce nemá takovou sílu jako v létě, ale opak je pravdou. Někdy bývá dokonce intenzívnější.

Pokožka s pamětí

Například loni v květnu byla úroveň záření stejná jako na Jadranu, upozornila před pár dny dermatoložka Monika Arenbergerová v Radiožurnálu. Přesto Češi v dubnu a květnu málokdy používají ochranné krémy a pak na to mohou doplatit. Snadno může dojít ke vzniku spálenin, zbytečnému stárnutí kůže, nebo dokonce ke zvýšenému riziku vzniku rakoviny kůže. 

Právě na jaře se tak lidé mohou snadno a hlavně vážně spálit. Vědci přitom prokázali, že kůže si každé spálení 'pamatuje' a jeho následky se sčítají - pokud ne dokonce násobí.

Hranice je třicet minut

Pokud jste přetáhli půlhodinu, můžete mít problém. Pokožka je totiž po zimě nepřipravená: dehydrovaná, bílá a citlivá. Doba pobytu na přímém slunci mezi jedenáctou a druhou hodinou odpoledne, po jejímž uplynutí kůže fotocitlivých osob začne rudnout nebo pigmentovat, je v tomto období 24 až 29 minut, jak upozorňují odborníci.

Zvlášť pozorní ke svému tělu by měli být lidé s přirozeně světlou pokožkou, kteří se velmi rychle spálí. Speciální péči potřebují i ti, kteří mají větší množství mateřských znamének a především lidé, v jejichž rodině se vyskytl melanom. Ostré slunce je pro lidi s rizikovými znaménky velmi nebezpečné.

Chraňte se i pod mrakem

Neměli bychom však zapomínat, že UVA záření proniká i přes mraky (a dokonce přes sklo). Už při běžné denní činnosti, natož při aktivním pohybu venku, bychom měli skutečně každý den používat kosmetiku s UV faktorem. Kdo si chce udržet pleť svěží a mladistvou, měl by samozřejmě vždy sáhnout po denním krému, ale třeba i make-upu, s ochranným faktorem.  

Nepleťte si ale dva druhy, kosmetika s UV faktorem se liší od opalovacích přípravků. Opalovací přípravky musí obsahovat přesný poměr UVA a UVB filtrů, a  používají se při slunění. Kosmetické přípravky s UV filtry se používají celoročně, i pokud je pod mrakem, a chrání pleť před negativními účinky UV záření.

Přírodní, nebo z ropy? 

Ale ať už mluvíme o kterémkoliv druhu ochranných kosmetických přípravků, jedno bychom si měli pohlídat. Není totiž filtr jako filtr. Existují dva druhy - a na vás záleží, co si vyberete s ohledem na vlastní zdraví i na životní prostředí.

Minerální filtry (oxid titaničitý a oxid zinečnatý): Zůstávají na povrchu pokožky a jednoduše odrážejí UV (A+B) paprsky stejně jako zrcadlo. Riziko vyvolání alergií je tudíž nulové. Minerální filtry působí okamžitě po nanesení, přičemž je doba působení delší než u konvenčních opalovacích přípravků. Není třeba je nanášet třicet minut předem a navíc se tím kůži dává možnost, aby se tvořil vitamin D, protože tento proces začíná až po dvaceti minutách působení slunečních paprsků.

Chemické filtry: Absorbují se do pokožky a jejich efekt nastává až po 30 minutách. Tyto syntetické filtry, které obsahuje většina běžné kosmetiky, přeměňují UV paprsky pronikající do kůže. Studie ukazují, že se chovají podobně jako ženské hormony. Postupně vyvolávají endokrinní poruchy, a mohou být nebezpečné našemu zdraví. Je doloženo, že látky použité v chemických UV filtrech opalovacích přípravků, mají nepříznivý také na životní prostředí. Například  jsou jednou z příčin ničení korálových útesů. Tyto syntetické filtry podporují množení virů, které korály zabíjejí. V některých oblastech je tento jev tak silný, že se užívání opalovacích krémů s chemickými filtry na plážích zakazuje.

reklama
reklama
reklama