reklama
 

Jarní očista pro tělo i duši. Jak si poradit v kuchyni s čajem matcha?

Zbavte tělo škodlivých látek, které vedou k poruše tělesných funkcí. Dobře poslouží třeba čaj matcha.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Právě teď, na konci zimy, máme jedinečnou příležitost zbavit své tělo nahromaděných škodlivin ze zimních měsíců. Pomocníkem při takové cestě může být i čaj matcha. Přinášíme nejen jeho přínosy, ale také tipy na jeho zpracování v kuchyni.

Detoxikace organismu je očistný proces. Zbavuje tělo škodlivých látek, které vedou k poruše tělesných funkcí. Správně provedená detoxikace harmonizuje organismus, přináší pocit zdraví a zbavuje únavy.

Jarní detox ale není jen správný lehký jídelníček, cvičení, ale hlavně i pitný režim. Denně je třeba vypít alespoň 1,5 až 3 litry tekutin, přičemž nejvhodnější je obyčejná voda, ať už pramenitá, stolní či kombinovaná s minerální, ale raději neslazená a nesycená.

Dobrou alternativou jsou ale i čaje. Čajové rituály mají své místo především v asijských zemích, které jsou pro nás poměrně vzdálené a exotické. Ale i obyčejně připravený šálek čaje nám může pomoci se zklidnit, udělat si alespoň pár minut jen na sebe a své myšlenky.

Detox chytře

Druh zeleného čaje matcha pro vás bude při detoxu užitečným pomocníkem. Jeho popíjení vám přinese hned několik pozitivních účinků.

"Čaj matcha je při pěstování systematicky zastiňovaný, což v jeho lístcích podporuje zvýšenou tvorbu chlorofylu. Právě to je vysvětlení jeho sytě zelené barvy. Vysoký obsah chlorofylu však čaji dodává také detoxikační účinky, protože z těla vyplavuje těžké kovy a chemické toxiny," říká odborník Petr Patočka z MatchaTea.cz.

MatchaTea obsahuje látku EGCG (antioxidant Epigallocatechin-3-Gallo), která dokáže nabudit organismus, a tím pomoci při spalování přebytečného tělesného tuku až čtyřikrát rychleji, než je běžné.

"Z celého roku je tento přínos asi nejvíce žádoucí právě na jaře, kdy se spousta z nás pokouší shodit kila navíc nabraná přes zimu. Kromě toho má tato látka také silné protirakovinné vlastnosti," dodává Patočka z MatchaTea.cz.

Právě tento katechin významně podporuje zrychlení metabolismu. Dle studií jej urychluje o 30 až 40 procent. Podporuje tedy schopnost těla spalovat tuky, a to až čtyřikrát rychleji než za normálního stavu.

Zvýšení účinku

Abyste zvýšili potenciál antioxidantů v čaji matcha, můžete k němu přimíchat kapku citronu či limetkové šťávy. Stejně tak si můžete například připravit osvěžující matcha ledový čaj.

Nejpohodlněji si svůj čaj připravíte pomocí šejkru. Nasypte do něj porci MatchaTea, přilijte 1 dl studené vody a 2 dl horké vody. Poté pořádně protřepejte. Před otevřením nezapomeňte nejdříve odpustit páru horním víčkem.

Výběr zajímavých matcha receptů naleznete uvnitř grafiky.

reklama
reklama