reklama

Jak zbavit děti cestovních nevolností: Pomohou časté zastávky i zázvor

Věta "maminko, já budu asi blinkat", je obecně noční můrou mnoha rodičů. Ve finále kinetóza netrápí jen děti, ale i spoustu dospělých. Jak se s nepříjemnými stavy provázejícími nejčastěji cestování autem či autobusem zbavit?

Foto: iStock

Cestovní nevolnost neboli kinetóza zpravidla začíná trápit děti kolem druhého roku věku. Tehdy totiž dozrává ta část mozku zodpovědná za rovnováhu. A teď si představte ten zmatek. Oči vidí ubíhající krajinu, ale hlava říká, že je něco divně, protože podle ní tělo stojí na místě.

Reakce na tento rozpor je pak právě zmíněná nevolnost provázená často zvracením. Těmto nepříjemným projevům cestovní nevolnosti je pochopitelně mnohem lepší předcházet.

Jaké máte možnosti řešení

Co můžete udělat, abyste nemuseli narychlo hledat igelitový sáček a sjíždět na každém odpočívadle, protože musíte řešit následky žaludečních obtíží vás nebo vašeho zlatíčka?

  • Udělejte si časovou rezervu a snažte se dělat pravidelné přestávky, kdy se bude moci váš drobek i projít a nadýchat čerstvého vzduchu.
  • Nenechte dítě číst si, hrát si na mobilu nebo třeba koukat se na pohádku na tabletu. Písmenka či obraz na jednom místě jen prohlubují rozdíl mezi ubíhající krajinou a sedícím dítětem, který mozek nedokáže vyrovnat.
  • Snažte se díte rozptýlit povídáním nebo písničkami.
  • Dbejte na to, aby dítě sedělo po směru jízdy.
  • Není dobré vynechat jídlo ve snaze vyhnout se případnému zvracení. Prázdný žaludek má větší sklony k podráždění. Volte však lehká a snadno stravitelná jídla, jako jsou kukuřičné knäckebroty, máslové sušenky nebo banán. Dostatek tekutin i malou svačinu je vhodné mít s sebou i při cestě.
  • Dbejte na to, ať není dítě příliš navlečené.
  • Ideální je vydat se na cestu v noci. Je pak velká naděje, že potomek  během jízdy usne a nevolnost je nepostihne. Navíc v noci nejsou okolní vjemy tak silné a mozek lépe informace zpracovává.

Pomoc z přírody

Při cestovní nevolnosti pomáhají také tabletky jako je například klasický Kinedryl, ale k dispozici jsou i a přírodní prostředky - především osvědčený zázvor, který podporuje zažívání a zklidňuje žaludek. Můžete dětem připravit zázvorový sirup a máte skvělé pití na cesty. Nabídnout lze také zázvorové lízátko, kandovaný či sušený zázvor. Pokud vám štiplavá příchuť tohoto koření nevyhovuje, seženete v lékárně i potravinové doplňky, výborně funguje například Antimetil.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama