Jak vyjít s éčky? Bez obav! Víme, jak na ně
Co je vlastně pravdy o éčkách na potravinách?
Aditiva, pro běžnou populaci známá jako éčka, jsou v poslední době dost diskutovaným tématem. Ne všechna jsou škodlivá, či dokonce nebezpečná.
Celá polovina z nich nemá s chemií vůbec nic společného, ale jsou to přírodní látky, naprosto neškodné, někdy i zdraví prospěšné. Tak tomu je například u vitaminu C, betakarotenu, vitaminu B2 a mnoha dalších.
Nebezpečí zdaleka nehrozí všem
Syntetických látek, která se v přírodě nenalézají, je v potravinách přibližně jedna třetina. Pomáhají prodlužovat trvanlivost, ovlivňují energetickou hodnotu, chuť i vzhled. Jejich značení je kódové, skládá se z písmene E a trojmístného čísla. Vzhledem k tomu, že jsou všechna toxikologicky testována, neohrožují vážně zdraví člověka. Někteří lidé však na různá éčka reagují alergicky. Výskyt těchto reakcí se pohybuje mezi 5 - 10% populace, častější je u dětí.
Nejčastěji se objevuje vyrážka,ekzémy a zarudnutí kůže. Vyhrožování rakovinotvornými látkami není také na místě, tato tvrzení nejsou podložena argumenty ani vědeckými studiemi.
Hlavně pamatovat na čerstvou stravu
Na druhou stranu je nutno připomenout, že zvýšená konzumace některých druhů potravin může tělo zatěžovat a případně škodit. Jedná se zejména o uzeniny, při jejichž výrobě se používají dusitany. Ty se mohou v těle měnit na nitrosaminy, které ve zvýšeném množství narušují částečně DNA. Proto není vhodné dávat uzeniny malým dětem a i v dospělém věku je dobré jejich konzumaci omezit.
Případná škodlivost éček se laboratorně ověřuje na zvířatech. Zjišťuje se, jaké množství u nich při dlouhodobém užívání nevyvolává žádné problémy a naopak.Pro člověka se pak doporučuje přibližně setinová hodnota tohoto množství jako dávka neškodná.
Nebojme se tedy přehnaně tzv. éček, ale pamatujme na zásadu, že potravu s konzervanty, ochucovadly, umělými sladidly a různými dalšími přidanými látkami je nutno kombinovat s čerstvými potravinami, protože ty obsahují více vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek.