reklama

"Nakrmit děti gothajem bude levnější." Jak vidí odborníci na výživu rok 2021?

Z gaučů nás vytáhne nový fitness guru

Očekávání, že hrozba koronaviru přivede nesportující jedince k radikální změně životního stylu, je podle obezitoložky a endokrinoložky Alexandry Moravcové nereálné. "Děti, které sportovaly a věnovaly se s rodiči turistice, se hýbají i bez možnosti kroužků v covidovém období. Rodiny, které pohybu neholdují, tráví volný čas ještě pasivněji a děti řadu svých frustrací zajídají," říká. 

Přínosné by pro rok 2021 podle Moravcové bylo, kdyby majitelé fitness center a trenéři dokázali tuto dobu využít ještě k většímu přesunu aktivit mimo uzavřené prostory a podařilo se jim Česko rozhýbat. "Skvělé by bylo, kdyby povstal nějaký novodobý guru, díky kterému se lidé zvednou od televizí a místo na pivo si půjdou zaběhat. Úžasné by bylo, kdyby přibývalo maminek, které nebudou brát děti do mekáče, naučí je jíst zeleninu a dětské bolístky nebudou léčit sladkostmi," říká. 

Zvýšená úmrtnost na covid-19 u lidí s obezitou, diabetem nebo hypertenzí ovšem podle Moravcové nezmění nic na procentuálním dělení národa na sportující a na ty, kterým pohyb nic neříká. Dokonce se obává, že s pohybem to může být po ztížení ekonomické situace u mnoha rodin ještě horší.

"Budou chybět peníze na kroužky, mnoha rodinám mohou chybět finance i na zdravější potraviny. Přiznejme si, že zasytit tři puberťáky rohlíky a gothajem je levnější než kvalitním masem a zeleninovým salátem.  V tomto ohledu by mohl dopadnout lépe pitný režim populace. Obyčejná voda, ale i přírodní minerálky, které dodávají tělu důležité minerální látky pro posílení zdraví, jsou určitě levnější než přeslazené limonády," uzavírá.

Další zajímavé články

reklama
Doporučené recepty
    reklama