reklama

Jak se i v zimě přinutit k pohybu?

I když máme s ubývající teplotou tendenci zalézt doma do postele a odpočívat, pohyb je třeba i v zimě, aspoň jednou týdně.

Foto: iStock

Nepatřím mezi milovníky zimy a tak se přiznám, že se k pohybu musím v chladných měsících přemlouvat. A někdy nevyhraji… Ale i když je dobré tělo nechat v zimě odpočinout víc než na jaře nebo v létě, přesto je pohyb nutný. Lékaři a vědci se shodují, že aspoň jednou týdně bychom se měli překonat a vyrazit, nejépe ven.

Milovníci zasněžených svahů mají vyhráno

Pokud patříte mezi milovníky lyžování nebo běžkování, jste "za vodou", takový týden na čistém vzduchu, kdy tělu dopřáváte pohyb skoro každý den, je podle lékařů nedocenitelný. A pozor, neznamená to, že musíte být v pohybu celé dny - stačí hodina denně a k tomu třeba ještě malá procházka a tělo dostane, co potřebuje. Stejně dobré je třeba bruslení, takže pokud se vám nechce na hory, vyrazte aspoň na kluziště, nejlépe na venkovní. Na vzduchu tak procvičíte svaly celého těla a příjemně se unavíte.

Běh, kolo a tak dále

Běžci a cyklisté by měli být v zimě rozhodně obezřetnější. I když cyklistům nikdo vyjížďky nezakazuje, měli by jezdit v příjemném tempu a nesnažit se o rekordy - a hlavně to chce dobré oblečení. Kulich se pod přilbu nevejde, ale něco na hlavě mít musíte - rouru nebo kuklu. A oblečení, to chce poskládat do tří vrstev - sací, izolační a ochranné, abyste po prvním "výšlapu" neonemocněli.

To platí i pro běžce, měli by mít dobře navrstvené oblečení, neběhat zbytečně na výkon, spíš kondičně a nejlépe někde poblíž domova, aby pak jen zaběhli domů do sprchy a teplého, suchého oblečení. Jestli jste zvyklí běhat delší trasy, vybavte se něčím teplým do láhve, pít potřebujete a studená voda by vám nepomohla. Každopádně i takovéto "ostřejší" sporty jsou vítány a tělo bude rádo, když dostane svou dávku pohybu.

Sálové disciplíny

Tedy myslím tím veškeré sporty, které se dělají uvnitř… Tam žádná zimní omezení samozřejmě neplatí. I když, pokud cvičíte jako já aktivněji jógu nebo děláte jiný pohyb, při kterém se pohybujete na zemi na podložce, je dobré si zjistit, jestli je v tělocvičně dostatečné teplo. Určitě si pro jistotu berte mikinu a ponožky, i když jste zvyklí cvičit v legínách a nátělníku. Prochladnutí je pro tělo pohroma a často pak přejde v nemoc. Jinak u sportů, které děláte uvnitř, žádná omezení neplatí, jen pokud se po "výkonu" sprchujete, myslete na to, že venku je mráz. Vysušte si vlasy opravdu pečlivě, vlhké vlasy jsou základem nachlazení a také se v mrazu hodně poničí… Po sprše je dobré tělo ošetřit hutnějším krémem a také chvilku počkat, třeba na jednu kávu, než vyrazíte ven.

Proč vůbec sportovat v zimě?

Říkáte si? I když podle mnoha výzkumů potřebujeme v zimě dostatek odpočinku - tedy delší spánek, trochu toho lenošení navíc a nepřepínat se, pokud je to možné - neznamená to, že bychom jen měli ležet a spát. Naopak, spánek přes den se nedoporučuje, jen ve stavu nemoci nebo oslabení organizmu. Lehněte si klidně občas na dvacet minut na kanape, ale nespěte.

Pro naše trávení, které v zimě překvapivě pracuje lépe než v létě, je dobré pravidelně vyjít ven na čerstvý vzduch a třeba jen jednou týdně udělat dvouhodinovou procházku. Proces trávení se pak zefektivní. Stejně tak je pohyb dobrý, protože pozastavuje stárnutí - tedy pracuje s našimi svaly, které místo aby ochabovaly, tak se napínají, revitalizují a my vypadáme při pravidelném pohybu mladší a pevnější, než když se jen povalujeme na gauči. A to nemluvím o mentální hygieně. V přetopených prostorách, kde moc aktivity nevyvíjíme - sezení u počítače, ležení na gauči - nám to po čase "tak nemyslí", jako když vyrazíme - ideálně třikrát týdně - na vzduch. A opravdu nemusíme hned lámat rekordy, stačí už zmíněná procházka.

Nemáte rádi zimu a ven se vám prostě nechce? Chápu vás, také nejsem zimní typ, ale když se přemlouvám, abych ven vyrazila, vždycky si představím, jak se po návratu z procházky cítím příjemně, osvěženě a jsem plná energie. A to mi za to přece jen stojí.

reklama
Doporučené recepty
    reklama