reklama

Zázrak jménem detox: Jak odlehčit tělu, abyste se cítili dobře

Každý den naše tělo čelí záplavě škodlivin, které musí odstranit. Jedině tak může organismus fungovat tak, jak má. Zejména teď v zimě bychom ho měli podpořit a zaměřit se na detox a posílení imunity.

Foto: iStock

Pokud se chceme cítit dobře, mít spoustu energie, elánu a dobrou náladu, musíme pro to něco udělat. Zamyslete se proto nad svým životním stylem. Čím svému tělu prospíváte? 

Možná to na sobě taky někdy pozorujete. Připadáte si vyčerpaní, že byste nejraději lehli do postele a prospali týden. Pleť připomíná reklamu na 50 odstínů šedi, o vlasech ani nemluvě. Trávení nepracuje na 100 procent a občas se přidají i chronické obtíže či časté infekce a virózy. Prostě se cítíte pod psa a nálada je na bodu mrazu. Tohle všechno jsou signály, že nadešel ten správný čas pomýšlet na důkladnou očistu organismu. Uleví vašemu tělu nejen od nežádoucích toxinů, ale prospěje i trávení, které přímo ovlivňuje stav a správnou funkci imunitního systému.

Když se něco zadrhne

Tělo má svou vlastní úklidovou službu, která dokáže se škodlivinami bojovat. Mezi očistné orgány patří především střeva, játra, ledviny a lymfatický systém. Jenže někdy přirozená detoxikační schopnost organismu prostě nedostačuje. Může ji narušit nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu, sedavé zaměstnání, stres a spánkový deficit. Když k tomu připočteme nevhodnou stravu plnou živočišných tuků, cukru, barviv a konzervantů, přemíru alkoholu nebo kouření, není divu, že tělo se "zanáší" škodlivými látkami, kterých se nestačí zbavovat.

Chce to restart

Za vhodnou dobu pro očistnou kúru bývá považováno především jaro, ale v zásadě ji lze provádět kdykoli, když pocítíte únavu a příznaky přetíženého organismu. Někteří odborníci doporučují detox opakovat pravidelně jednou za měsíc. Stačí opravdu tři až pět dní, abyste se cítili jako znovuzrození.

Co konkrétně dělat

Prvním krokem k vitalitě a zdravějšímu organismu je změna životního stylu. Alespoň osm hodin spánku denně a dostatek pohybu na čerstvém vzduchu by měly být samozřejmostí. Zaměřte se také na svůj jídelníček. Vyřaďte smažená jídla, polotovary a fastfoodové pochoutky, živočišné tuky, červené maso a sladkosti s bílým cukrem. Ráno nastartujte trávení sklenicí teplé vody s citronem. Přes den se pak snažte konzumovat co nejvíce zeleniny a ovoce, které jsou bohaté na vlákninu. Ta na sebe váže škodliviny a čistí tak zažívací trakt a podporuje jeho správnou funkci. Velmi chutná jsou smoothie, která si můžete namixovat podle chuti a nezatěžují trávení. Je dobré dávat přednost zeleninovým šťávám, jež obsahují minimum cukru - nepřítele štíhlé linie. Některé zásady detoxu, jako je zvýšený příjem vlákniny a zeleniny, by se měly stát trvalou součástí vašeho zdravého životního stylu.

Blahodárné účinky

Při detoxikační proceduře dopřejte tělu co nejvíce antioxidantů neboli látek neutralizujících toxiny. Patří mezi ně vitaminy C a E, beta-karoten, selen nebo flavonoidy, které najdete v lesních plodech. Bohatý na antioxidanty je také rakytník, zelený ječmen či zelený čaj.

Nezanedbávejte ani pitný režim. Na každých 15 kilogramů byste měli vypít asi 0,5 litru tekutiny - samozřejmě v teplém počasí a při vyšší fyzické námaze spotřeba stoupá. Vyhněte se ale slazeným nápojům a syceným limonádám. Nejvhodnější je čistá voda, případně bylinné čaje (například z kopřivy, smetanky lékařské či ostropestřce mariánského). Využít lze i jiné doplňky stravy, jako jsou sirupy či tablety s přírodními výtažky. Mezi nejúčinnější antioxidanty a detoxikační prostředky patří aloe vera. Výtažky z této rostliny podporují přirozenou obnovu mikroflóry trávicího traktu a střevní imunitu. Užívat ji můžete například ve formě přípravku ACTIValoe od Barny's. Ten obsahuje trojnásobnou koncentraci přírodních prospěšných látek, než je v surové aloi. Jeho účinné složení podporuje nejen detoxikační proces, ale přispívá i k posílení imunity a pomáhá při trávicích potížích. Stimuluje rovněž tvorbu kolagenu, který je potřebný pro zdravou a zářivou pleť.

Budete se cítit lépe

Výsledky detoxikačního programu na sobě pocítíte už po pár dnech. Zlepší se trávení i vstřebávání živin a vitaminů, zbystří se zrak, rozzáří pokožka. Vlasy budou lesklé a pevné. Zmizí únava i nervozita či bolesti hlavy. V neposlední řadě díky výkonnější obranyschopnosti vás bude trápit méně nachlazení a jiných infekcí. Budete se cítit lehce a příjemně, takže detoxikační kúra se příznivě podepíše i na vaší psychické kondici a možná řadu z očistných prostředků natrvalo zařadíte do svého životního stylu.

Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama