Jak nám škodí vedro: Zdravotní rizika horkého počasí
Léto je fajn a u většiny z nás i nejoblíbenější roční období. Ale čeho je moc, toho je příliš... Horké počasí posledních týdnů už nejspíš udolalo i většinu zarytých milovníků vysokých teplot a celková únava z nepolevujících veder je všeobecně znát. Jaká rizika s sebou extrémní horko přináší?
Možná si poslední dobou častěji než jindy povzdechnete, že když jste byli malí, letní teploty nepřesahovaly třicítku zdaleka tak často jako dnes. Letošní léto je vskutku extrém a zdá se, že horké dny ještě nějakou dobu vydrží.
Ideální teplota venkovního prostředí pro člověka, který touží po relaxaci u vody, je 28 stupňů Celsia. Pro jedince vyvíjejícího lehkou fyzickou aktivitu maximálně 25 stupňů a při fyzické práci vytrvalostního charakteru je to něco kolem 15 stupňů Celsia.
Člověk je tvor teplokrevný a vyznačuje se tím, že je schopen díky svým termoregulačním mechanismům udržovat stálou teplotu "jádra". Jinými slovy - zajišťuje konstantní teplotu hluboko uložených orgánů téměř nezávisle na změnách okolního prostředí.
Jsou-li však podmínky dlouhodobě extrémní, začíná být lidský organismus přetížený, a to projevuje na více úrovních.
Jaká jsou rizika extrémně horkého počasí a jak rozeznat, že už je to opravdu moc?
Čtěte v naší grafice.