reklama

Boj s roztroušenou sklerózou: Pomáhá pravidelný pohyb

Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění, které je v České republice ročně diagnostikována přibližně sedmi stovkám lidí. Jak se s takovou diagnózou chovat, co pomáhá a čemu se raději vyhýbat?

Foto: iStock

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění, kterým na celém světě trpí kolem 2,5 milionu nemocných, v Česku se aktuální počet odhaduje pacientů odhaduje na 20 tisíc. Přesto o něm panuje řada mýtů. Život s touto diagnózou nemusí být zdaleka tak "nepohodlný", jak by se na první pohled mohlo zdát.

Imunitní systém pacienta s roztroušenou sklerózou napadá ochranný obal nervových vláken centrálního nervového systému a ovlivňuje schopnost nervových buněk v mozku a míše spolu vzájemně komunikovat. Plně vyléčit se nedá, ale současná medicína dokáže zpomalit vývoj a nemocným zkvalitnit život. Výzkumy v posledních 15 letech ukazují, že zlepšit zdravotní stav pomáhají pacientům také pohybové aktivity.

"Když u mě RS vypukla, bylo mi 25 let. Byla jsem aktivní, sportovala jsem - a neuměla si představit, že bych skončila na vozíku. Do té doby jsem o nemoci neměla moc velké povědomí a bála jsem se, že budu muset veškeré aktivity ukončit," vzpomíná Libuše, která pracuje v kanceláři jako účetní a vychovává osmiletého syna.

Pravidelný pohyb pomáhá

Kolem roztroušené sklerózy panuje ve společnosti řada mýtů - a patří mezi ně i představa, že pacienti by se měli co nejvíce šetřit a sport je pro ně tabu. Opak je pravdou.

"Tím, že se díky pravidelnému pohybu zlepší jejich svalová síla a kondice, mohou onemocnění snáze čelit," uvádí Klára Novotná, fyzioterepeutka RS centra na pražském Karlově náměstí. Pohyb má rovněž pozitivní vliv na psychický stav pacientů, kteří často trpí depresemi. Obecně se odborníci shodují, že prospěšné jsou různé formy posilovacího cvičení zvyšujícího svalovou sílu, a zároveň aerobního cvičení, které zlepšuje kondici.

  Roztroušená skleróza, žena "Už delší dobu jsem se cítila unavená, ale přikládala jsem to vytížení v práci. A když se objevily problémy s viděním, myslela jsem, že budu jen potřebovat brýle," vypráví dnes čtyřicetiletá Lenka, jak začaly její zdravotní potíže. Po sérii vyšetření se ukázalo, že její problém je mnohem závažnější. Diagnóza zněla: roztroušená skleróza.

"Pomáhá i ke snížení celkové únavy, která je typickým syndromem roztroušené sklerózy. Vhodné jsou proto kruhové tréninky, kde se v relativně krátkých intervalech střídají cviky zaměřené na různé partie, ale i pomalejší formy cvičení - jóga, taichi či Feldenkraisova metoda. Při nich se zlepší potíže s citlivostí a koordinací, pacienti se naučí se svým tělem pracovat, a lépe pak zvládají i ataky," doplňuje Novotná.

Na maraton MaRS vyrazily tisíce lidí

Myšlenka ukázat pacientům s rotroušenou sklerózou různé typy vhodných pohybových aktivit, stála za zrodem 24hodinového mezinárodního maratonu, jehož 9. ročník odstartoval v pátek 6. března v 18 hodin. Tisíce účastníků mohly vyrazit na 33 míst po celé České republice, kde se cvičilo v tělocvičnách i na sportovištích. Cílem maratonu je kromě podpory fyzické aktivity pacientů i osvěta o roztroušené skleróze.

"MaRS maraton ukazuje, že jsou tu lidé, kteří se nevzdávají a jsou stateční nemoci navzdory. Během paralelně probíhající dobročinné sbírky se získávají prostředky na cvičební aktivity a pomůcky, které nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Naše společnost je hrdá na to, že již počtvrté patří mezi hlavní sponzory a podporovatele této důležité akce," říká Jiří Pešina, ředitel komunikace biotechnické společnosti Roche, která se věnuje výzkumu a vývoji léčivých přípravků a diagnostických metod, ale také dlouhodobě podporuje pacienty s roztroušenou sklerózou a vzdělává veřejnost v oblasti medicíny.

Jak správně protáhnout tělo, poradí rovněž videoseriál cvičení nejen pro pacienty s RS, který vznikl ve spolupráci se spolkem MS Rehab a lze jej najít na portálu www.mojemedicina.cz v sekci Průvodce pacienta.

reklama
Doporučené recepty
    reklama