Med je účinnější než antibiotika, tvrdí vědci. Léčí bez vedlejších účinků
Medicína, kterou lidé znají od svých matek a babiček, může v některých případech zabírat lépe než prášky předepsané lékaři. Med například podle britských výzkumníků fungoval na kašel, ucpaný nos nebo bolest v krku účinněji než antibiotika. Navíc je levný a nehrozí u něj žádné vedlejší účinky.
Infekce horních dýchacích cest postihuje nos, krk, hlasivky a průdušky. S pomocí medu se onemocnění obvykle léčí u dětí, ale o jeho účinnosti u dospělých se mezi odborníky vedly spory.
Výzkumníci z Univerzity v Oxfordu se proto rozhodli podívat na studie, které srovnávaly, jak účinně se lze nachlazení zbavit díky přípravkům obsahujícím med a jak naproti tomu zabírají léky předepisované doktory.
Lékaři obvykle pacientům doporučují antihistaminika, expektoranty, které mají usnadnit dýchání, látky potlačující kašel a léky proti bolesti. Výzkumníci ovšem na základě 14 vědeckých experimentů, do kterých se zapojilo celkem 1761 lidí, došli k překvapivým závěrům. Zatímco vůči antibiotikům si organismus může vytvořit odolnost, u medu tohle nehrozí, takže účinkuje lépe. Informoval o tom britský list The Guardian.
Med podle výzkumníků lépe funguje zejména k urychlení léčby, když je cílem dostat příznaky, například frekvenci nebo intenzitu kašle, do dalšího stadia. Některé z analyzovaných studií totiž ukázaly, že při léčbě medem se symptomy nachlazení vyskytovaly o jeden až dva dny kratší dobu než v případě běžných léků.
"Infekce horních dýchacích cest bývají většinou virového původu. V takových případech je předepisování antibiotik neefektivní, nevhodné a přípravky obsahující med mohou lékaři klidně využívat jako alternativu. Med není jen babská medicína, je levný, snadno dostupný a způsobuje minimum škodlivých účinků," citoval britský deník závěry odborníků.