reklama

Výplach nosu, zázvor nebo spousta zinku: Jak vyléčit ucpaný nos přírodní cestou

Rýma čas od času potrápí každého z nás, hlavně v zimním období. Jak na ni vyzrát přírodní cestou?

Foto: iStock

Často sáhneme po klasickém nosním spreji z lékárny, protože je to zkrátka jednodušší. Ale nevyplatí se to pořád.

Tělo si na chemické preparáty totiž rádo zvyká a ty už pak nepůsobí tak, jak by měly. Jak podpořit léčbu rýmy přírodně?

Výplach nosu slanou vodou

Očistná technika, která je pro Indy asi stejně tak častá jako pro nás mytí zubů. Technika se nazývá džala neti a jedná se o prolévání nosu slanou vodou. Ulevuje při alergiích, nachlazení, problémech s očima, při bolestech hlavy a jako úžasná prevence. Jak na to? Ideální je, když máte speciální konvičku, která se přímo na tuto techniku prodává, ale jde to i bez ní. Do sklenice (nebo konvičky) nalijte příjemně teplou vodu a přisypejte sůl (měla by mít slanost asi jako slzy). Pomalu začněte roztok nalévat do levé nosní dírky a hlavu lehce nakloňte na pravou stranu, dýchejte ústy. Roztok by měl začít vytékat pravou nosní dírkou. Poté se důkladně vysmrkejte. Pokud to napoprvé nepůjde, neděste se, chce to cvik a na tuto techniku si zvyknout.

Zázvor

Uvařte si pořádný hrnek se zázvorem, citronem a medem. Zázvor prohřívá organismus a bojuje proti bakteriím a zánětům. Med pomáhá s podrážděnou sliznicí.

Inhalace

Inhalujte heřmánkový čaj. Nejlépe uvařte rovnou celý hrnec, skloňte se nad ním a hlavu přikryjte ručníkem, aby pára neunikla. Takhle zůstaňte minimálně pět minut. Je to prospěšné i pro vaši pleť. Taky můžete zkusit inhalovat esenciální oleje, jako je eukalyptus nebo máta.

Pitný režim

Nezapomeňte hodně pít, abyste tělu pomohli odplavit bakterie rychleji z těla. Pijte vodu pokojové teploty nebo bylinné směsi.

Nohy v teple

Teplo nepodceňujte, teplota chodidel totiž řídí i teplotu v naší nosní dutině. Pokud máme nohy v chladu, v nosní sliznici dojde ke stažení cév a následně jejímu nedostatečnému prokrvení. Rovnováha v nosní dutině je pak tímto narušena a sliznice je náchylná na bakterie. Organismus na ně nejprve reaguje kýcháním a pak se vytváří hlen. Takže si navlečte pěkně tlusté ponožky.

Zinek

Zinek je důležitý minerál pro váš imunitní systém, který pomáhá bojovat s viry a bakteriemi. Zinek se nachází v mase, rybách, fazolích nebo kefíru.

Vitamin C

Zařaďte do jídelníčku hodně kapusty, pomerančů a citrusů obecně, cibule a jablek. Zvýšená dávka vitaminu C často pomůže odvrátit i nachlazení, pokud se podchytí už od začátku.

Léky na přírodní bázi

Průběh rýmy se dá zmírňovat pomocí různých nosních sprejů nebo kapek. "Při výběru vhodné léčby je velmi důležité neřídit se pouze rychlou účinností, ale přemýšlet nad tím i dlouhodobě, tedy čím vlastně zatěžujete své tělo," vysvětluje lékárnice Gabriela Medvecká. Ne všechny nosní spreje jsou totiž na přírodní bázi, většina se dokonce může užívat jen po omezenou dobu, protože si na nich lidské tělo vytváří závislost. "A také velká část těchto přípravků není vhodná při vysokém krevním tlaku, glaukomu a při užívání řady léků na léčbu deprese a hyperplazie prostaty," upřesňuje paní doktorka.

Účinná látka v běžném spreji do nosu způsobí stažení cév - tedy sníží otok sliznic a usnadní dýchání. Na tomto pocitu ale může vznikat závislost a při dlouhodobém užívání pak dochází k vyvolání pocitu sucha a šimrání v nose s tvorbou strupů a následně může dojít až k trvalému poškození sliznice. Čím déle jsou kapky s léčivou látkou užívány, tím je riziko větší. Navíc může dojít k několika dalším nežádoucím účinkům, jako jsou bolest hlavy, nespavost či únava. Vhodnou přírodní alternativou je nosní sprej v podobě hypertonického roztoku, který obsahuje glycerol a výtažky z rostlin a má vyšší koncentraci látek, než mají buňky lidského těla. Navíc podporuje tvorbu nosního sekretu a přírodní cestou pomáhá ničit bakterie a viry.

reklama
Doporučené recepty
    reklama