reklama

Jak jíst zdravě, tak aby vás to bavilo: Občas si dopřejte půst

Ve všem musí být rovnováha. Stravovat se podle zdravých zásad je samozřejmě skvělé, ale přehnané odpírání v jídelníčku povede jen k frustraci.

Foto: iStock

Na to, co je zdravé, dnes existuje spousta názorů. Někdo tvrdí, že musíte být veganem, jiný zase radí úplně vyloučit cukr, lepek a mléčné produkty. Poslední výzkumy ukazují, že pravda se skrývá ve zlatém středu.

Dietoložka z Kalifornské univerzity Elizabeth Shaw tvrdí, že nejvíce bílkovin bychom měli přijmout ráno, protože pak budeme mít dost energie po celý den. Proto je pro vás ideální třeba vaječná omeleta nebo proteinový nápoj. K tomu se doporučuje příjem zdravých tuků, ať už to bude jogurt nebo avokádo. Tuky bychom totiž měli jíst dopoledne. Máme totiž čas je během dne strávit a do oběda nebudeme cítit hlad. I ty nejzdravější tuky ale tělo zpracovává okolo 4 hodin, takže není vhodné si je dávat pozdě večer. K večeři je nejlepší si připravit třeba celozrnný chleba, nejrůznější kaše, celozrnné těstoviny s domácí zeleninovou omáčkou.

Jak často jíst během dne?

Už dávno neplatí, že snídat bychom měli v osm, obědvat ve 12 hodin a podobně. Někdo, kdo vstává v 6 a chodí spát v 9 večer, potřebuje úplně jiný harmonogram. Proto si podle toho, v kolik vstáváte, udělejte vlastní rozvrh, kdy budete co jíst. Ideálně každé tři hodiny, abyste se vyhnuli vlčímu hladu, kvůli kterému pak spořádáte výrazně více, než potřebujete. Váš metabolismus bude dobře fungovat, pokud dostane 5 až 6 jídel denně. Znamená to, že svačiny nejsou nutné jen pro děti, ale i pro dospělé. Připravte si třeba trochu ovocného salátu s ořechy, nakrájenou zeleninu s jogurtem nebo celozrnný krekr se sýrem typu žervé.

Jídelníček v rovnováze

Ačkoliv pro každého se bude výše uvedených procent mírně lišit, předpokládá se, že nejlepší je přijímat 55 % uhlovodanů, 30 % tuků, 15 % bílkovin. Pokud jste aktivní sportovci, potřebujete příjem bílkovin trochu zvýšit a množství uhlovodanů zase snížit. Tuky potřebujeme ale přijímat všichni stejně - bez ohledu na fyzickou zátěž.

Jsou půsty zdravé?

Momentálně letí dieta 5:2, která navrhuje, abychom dva dny v týdnu vůbec nejedli. Vynalezl ji lékař Jason Fung, který je autorem knihy The Complete Guide to Fasting. Pravidelné hladovění snižuje váhu, zlepšuje metabolismus a prodlužuje život. Nikoliv ale lidem, nýbrž laboratorním krysám. Lidé, kteří půst zkoušeli, občas mívají sklony k přejídání během dnů, kdy jim je dovoleno jíst. Podle výzkumů lékařů z univerzity v Alabamě funguje hladovění od 16 hodin, do té doby jíte zcela normálně. Po pěti týdnech takové diety se pacientům s nadváhou snížil příliš vysoký tlak, inzulin a chuť na sladké.



reklama
Doporučené recepty
    reklama