reklama

Jací rodiče budou mít hloupé děti?

Ti, kteří se dětem nevěnují. Ale daleko více škody nadělají na dětech matky, které v těhotenství pijí alkohol.

Foto: Profimedia

Ti, kteří se dětem nevěnují. Ale daleko více škody nadělají na dětech matky, které v těhotenství pijí alkohol.

Poruchy již v těhotenství

Lékaři neustále zdůrazňují, že těhotné ženy by v žádném případě neměly pít alkohol. Existuje mnoho důkazů, že alkohol má výrazně negativní účinky na dítě, které před ním nemůže utéct.

Týká se to zejména průběhu těhotenství, ne úplného počátku - tady má řada maminek nepřiměřené obavy, že občasné pití alkoholu bude mít za následek postižení dítěte. Během prvního měsíce nic strašného nehrozí. Ovšem později, vše co budoucí maminka sní a vypije, bude přecházet krevním oběhem ve stejné kocentraci do těla miminka - ovšem s tím rozdílem, že toto tělíčko např. alkohol vylučuje dvakrát pomaleji.

Alkohol má tedy v průběhu těhotenství prokazatelné školdivé účinky - ty se násobí s množstvím vypitého alkoholu. Může to celé dojít tak daleko, že se dítě narodí se syndromem alkoholismu - něco jako trvalá kocovina a k vážným komplikacím u porodu, k narození mrtvého dítěte. Syndrom se může obkjevit po 5 - 6 sklenicích vína, piva nebo tvrdého alkoholu požívaného denně.

Syndrom alkoholismu

Syndrom se dále může projevovat mentální zaostalostí, deformace končetin, hlavy, obličeje, nebo také těžkým poškození srdce a centrálního nervového systému. Takto postižená miminka logicky provází vysoká úmrtnost.

Děti, které přežijí tento obtížný stav, se ve svém životě bohužel potýkají s poruchami chování, učení a špatnou sociální adaptací.

Už děti matek, které si v těhotenství dopřávali denně více než jednu sklenku alkoholu, se vyznačují sníženou inteligencí. Problémy mají také se čtením, mají malou slovní zásobu, neumí se přesně vyjadřovat. Může u nich dojít k oslabení funkce centrální nervoivé soustavy, což se označuje jako Lehká mozková dysfunkce (LMD). Mezi projevy může patřit nepozornost, hyperaktivita, potuchy učení, únava, neklid, poruchy nálady nebo poruchy řeči.

Zdravým těhotenstvím to nekončí!

Rodiče, kteří se svým zdravě narozeným dětem nevěnují, mohou mít také "hloupé" dítě. Projevovat se to může zrovna potížemi s vyjadřováním, malou slovní zásobou, špatnou hrubou a jemnou motorikou, která znesnadňuje naučit se dobře a s uvolněnou rukou psát.

Dětem je možné do vínku poněkud přidat inteligenční body dostatečně podnětným prostředím minimálně do tří let věku dítěte! Výhodou může být snadná adaptace na školu, bezproblémové čtení a psaní, kvalitní slovní zásoba, snadná sociální přizpůsobivost, vyrovnanost a zdravé sebevědomí.

Zdroj: žena.atlas.sk, Těhotenství a porod,

reklama
reklama
reklama