Inspirace z prázdnin: Co jedí Řekové, Chorvaté a Italové?
Italský, řecký nebo chorvatský jídelníček je pro Čechy zdraví prospěšný. Nabízí pestrou stravu plnou vitamínů a živin, která při našich stravovacích návycích, s převahou bílé mouky a cukru, žalostně chybí. Které to jsou?
U našich jižnějších sousedů se máme, co se jídla týče, pořád co učit. "Například mořské plody a řasy obsahují velké množství jódu, který je zásadní pro správnou funkci štítné žlázy, a Čechům jako Středoevropanům často chybí," potvrzuje trenérka fitness centra pro ženy Contours Markéta Brožová. Jaké pochutiny si v jednotlivých zemích přes léto vybírat?
Řecko: Ráj olivového oleje a sýru feta
V této oblíbené dovolenkové destinaci vládnou zeleninové saláty, vinný list (list vinné révy sterilovaný a plněný rýží), ryby a mořské plody, extra panenský olivový olej a luštěniny.
"Řecká kuchyně je velmi variabilní, chutná i zdravá. Jedná se o středomořskou stravu plnou rajčat, oliv, cukety, česneku a ovčích a kozích sýrů. Maso Řekové často připravují pomocí dušení a oblíbené mají skopové, drůbeží a samozřejmě ryby. V jídelníčku také převládají různé saláty, které vám přijdou vhod v teplých dnech. Zeleninový salát se sýrem feta klidně zastoupí celý oběd," popisuje Monika Bartolomějová.
Která řecká jídla ladí se zásadami zdravého stravování?
Souvlaki - opečené maso na špízu (nejčastěji vepřové nebo skopové) s pita chlebem nebo salátem.
Stifado - dušené, nejčastěji skopové, maso, jídlo připomíná český guláš.
Gyros - kořeněné maso opékané na rožni (vepřové nebo skopové) v pita chlebu, doplněné zeleninou a lehkou omáčkou tzatziki.
Dolmades - vinné listy plněné rýží, někdy i v kombinaci s mletým masem. Podávají se teplé nebo studené.
Gemista (Jemista) - pečené rajče plněné rýží
Gigantes - velké bílé fazole v tomatové omáčce.
Itálie - zelenina, ovoce a espresso
Italskou kuchyni zbožňuje celý svět. Mezi nejoblíbenější pokrmy patří pizza, těstoviny nebo křupavá rozpečená bagetka. Co je na takovém jídelníčku zdravého?
"Slavné italské těstoviny sami Italové nejedí ve velkých porcích. Buď jim předchází předkrmy v podobě oliv, kvalitních salámů nebo tenké plátky bagetky potřené směsí z olivového oleje, česneku a pokrájených rajčat, anebo zastávají podobnou funkci jako v Česku polévka, kdy po malé porci těstovin následuje talíř s masem, i rybím, a rozmanitou zeleninou, grilovanými houbami nebo bruschettou," popisuje Monika Bartolomějová.
Podle nutriční specialistky dbají Italové na kvalitu surovin. Nevadí jim připlatit si za prověřené produkty a jídlu věnují hodně času. Potrpí si také na potravinovou soběstačnost a k dováženým produktům přistupují s nedůvěrou. Znají původ svého jídla, a navíc vědí, jak jej připravit, aby maximalizovali chuť a nutriční hodnotu.
"Italové málokdy mezi hlavními jídly svačí, když ano, dávají si převážně dobré espresso a ovoce. Většinu jídel uzavírá talíř s kousky sýra, ořechy nebo ovocem - broskvemi, švestkami, hrozny, hruškami, meruňkami, fíky nebo třešněmi. Dorty a další sladkosti jsou vyhrazeny pro zvláštní příležitosti a svátky," vysvětluje dále Bartolomějová.
Která italská jídla ladí se zásadami zdravého stravování?
Nemůžete šlápnout vedle. Těstoviny s hutnými omáčkami, jak je připravují lidé napříč světadíly, nejsou v Itálii tolik běžné. Mnohem častěji narazíte na zdravější varianty založené "pouze" na olivovém oleji, bazalce, spoustě zeleniny a malém množství masa. V Itálii také naleznete nejlepší lokální rajčata a buvolí mozarellu.
Spaghetti aglio, olio e peperoncino - špagety s olivovým olejem, česnekem a chilli
Salát Caprese - sýr mozarella, rajčata, lístky bazalky, olivový olej
Těstoviny s bazalkovým pestem
Mořské plody se zeleninou - dejte si jakékoli, s čerstvou rybou neuděláte chybu
Chorvatsko - sušená šunka a ovčí sýr
Chorvatsko se mezi Čechy stále drží na špici nejoblíbenějších destinací. Průzračný Jadran, skalnaté i písčité pláže a výborná středomořská kuchyně jsou nesmírná lákadla. Dobrá zpráva je, že místní nabídka tradičních dobrot nejenom že skvěle chutná, ale také si ji při správném výběru můžete dopřávat bez výčitek svědomí!
"Mezi speciality chorvatské kuchyně patří tradiční sušená šunka s ovčím sýrem a olivami. Pro místní kuchyni je rovněž typické jehněčí nebo telecí maso pečené pod tzv. pekou, což je speciální železný poklop, který nechybí téměř v žádné větší chorvatské domácnosti. Mezi speciality potom patří nejrůznější mořské plody v podobě krevet, ústřic nebo široká škála druhů ryb," vyjmenovává Monika Bartolomějová.
Která chorvatská jídla ladí se zásadami zdravého stravování?
Pršut - dalmatská šunka z vepřové kýty, která se podobně jako naše domácí uzené máčí nejprve ve speciálním roztoku, v jehož složení nechybí česnek, mořská sůl, koření. Poté se pověsí do udírny. Často se podává jako předkrm. "Nejezte k pršutu příliš velké množství chleba, což velmi často svádí. Tato sušená šunka není bez kalorií, ale pokud se vyhnete ‚bílému okraji‘ (tuku), nemusíte se o svou linii příliš bát," radí Bartolomějová.
Škampi na buzaru - mořští ráčci, kteří se připravují na olivovém oleji s orestovanou cibulkou, sekanými rajčaty, petrželkou a česnekem, podlité bílým vínem.
Brodet od riba - hustá dalmatská rybí polévka, ideální jako sytá večeře.
Rizoto - nejčastěji s plody moře.
Chobotnice pod pekou - kromě dušené chobotnice obsahuje také zeleninu jako rajčata a brambory.