reklama

Indiánská medicína: Jak vám může pomoct?

Taky vás v dětství bavil Vinnetou? Možná vás tedy zaujme způsob, kterým své tělo a ducha léčili skuteční indiáni.

Foto: iStock

O indiánské léčení, stejně jako o keltské a samozřejmě o moji milovanou ajurvédu, se zajímám už dlouhá léta, protože právě v prastarých systémech léčení, které jsou založené především na bylinkách a určitých způsobech jejich užití, se ukrývá mnoho moudra využitelného i dnes – "v moderní době".

Amulet je součást léčby


Součástí léčby, možná by se dalo říci prevence, byl u indiánů medicínský váček – tedy léčivý amulet. Když se na jeho užití podíváme z dnešního hlediska, jde o psychologickou pomůcku, dodává vám pocit jistoty a ochrany, který při léčení nebo v jeho prevenci velmi pomáhá. Indiáni ve váčku měli cokoli, co jim připadalo důležité, třeba pírko, sušenou bylinku a podobně, tedy vše, u čeho měli pocit, že významně ovlivňuje jejich život.

Základem fungování indiánské společnosti bylo splynutí s přírodou, indiáni naprosto uznávali matku zemi a věřili v její obrovskou moc, na čemž stavěli i svá léčení. Dnes je hodně alternativních terapií podobných původnímu indiánskému léčení – léčení pomocí bylin, ale také terapeutické masáže, jako je třeba Feldenkrais, energetické pohybové cvičení qigong, meditace a samozřejmě homeopatie či naturopatie.

Čtyři posvátné směry


Indiáni vycházeli z předpokladu, že kruh – spojení čtyř světových stran – jihu, západu, severu a východu ve směru hodinových ručiček představuje spirálu ovlivňující náš život. Univerzální kruh je uvnitř čtyř směrů, je to magický kruh, který nám poskytuje rady, jak žít a fungovat, uvnitř něho je posvátný oheň. Indiáni vycházeli z toho, že na Zemi byly nejprve rostliny – proto se od nich můžeme učit při péči o vlastní zdraví –, pak zvířata – od nich se máme učit, jak přežít, a od ptáků pak, jak pěstovat duchovní svobodu. My se u všech čtyř směrů zaměříme na bylinky, které indiáni používali k léčení a harmonizaci.

Jižní směr, cesta přírodní medicíny


Jih brali indiáni jako směr, který nás vede přírodní cestou léčení. Podle teorie posvátného čísla sedm, měl každý indián svých sedm rostlin, které mu pomáhaly být zdravým. Jednou z takových posvátných rostlin byla Aloe Vera. Z ní vyráběli hojivou mast na popáleniny, bradavice nebo jizvy. Aloe pomáhala i vnitřně na vředovitá onemocnění nebo posílení imunity. Cibuli používali vařenou na zklidnění žaludku a snížení krevního tlaku, česnek zase jako vnitřní dezinfekci a při nachlazení. Jitrocel větší sloužil jako "indiánská náplast" na rány a jeho kořen na bolesti zubů. Na zlomené kosti užívali kostival lékařský a lopuch větší pak sloužil k léčbě kožních problémů. Na zklidnění organismu sloužila meduňka jako diuretikum zase pampeliška.

Na západ si jděte pro fyzickou krásu


Západ spojovali indiáni s fyzickou krásou, vytrvalostí a schopností "udržovat své tělo v chodu". Pomáhal jim k tomu třeba babský kořen – který ženy využívaly pro utlumení menstruačních bolestí. Borovici zase brali jako energetický životabudič, většinou ji kombinovali s jinými rostlinami. Mrkev brali jako každodenní lék a prevenci proti nejrůznějším problémům a oves (třeba v kaši) jako výborný stimulant pro tělo i nervy. Zelí nebo šťávu ze zelí pili, aby detoxikovali organismus a snížili cholesterol.

Sever, to je mentální cesta


Indiáni vycházeli z toho, že psychika i fyzické tělo musí být v souladu, aby člověk fungoval. Měli mnoho způsobů, jak se udržet psychicky v pohodě – obřady, tvorbu léčebných váčků, a v základu třeba i to, že každý měl svůj kamínek, který si našel a nosil ho pro štěstí u sebe jako součást matky země. Ke zklidnění psychiky ale indiáni také užívali byliny. Třeba diviznu nebo fenykl pro zklidnění. Kopretinu řimbabu, když trpíte na časté bolesti hlavy nebo migrény, kozlík lékařský proti ztišení rozjitřených nervů, aby dal člověk "šanci" další léčbě, nebo šišák jako sedativum.

Východ, to je duchovní cesta


Pokud se chcete vydat duchovním směrem, jděte na východ – ten je spojen s očistným ohněm. Základem východního, duchovního směru je víra v hodnoty, v přírodní řád i v sebe sama, jako součást tohoto řádu. Protože základem východu je oheň, který indiáni pojili se srdcem a oběhovým systémem, i bylinná léčba šla tímto směrem. Hloh obecný se používal na zklidnění srdce a slunečnici se říkalo léčitel ducha. Šalvěj lékařská byla všelékem, který se používal při obřadech i jako lék na nervozitu. Na nervové obtíže také používali ženšen nebo vojtěšku setou…

Tento článek je jen seznamovacím "tancem" se starobylou indiánskou medicínou. Celostní systém je totiž velmi propracovaný, i když stále jednoduše uchopitelný. Dnes už je i u nás hodně knih, kde najdete v případě zájmu inspiraci…

reklama
Doporučené recepty
    reklama