reklama

Druhá míza, nová motorka, ale i únava a změny nálad: Jak poznat, že je muž v přechodu

Menopauza je obdobím, které dříve či později nastane v životě každé ženy. Víte ale, že podobné potíže mívají i někteří muži? Jde o tzv. mužský přechod neboli andropauzu, která však postihuje jen necelou polovinu mužů. Co myslíte, zažívají muži v tomto období podobně nepříjemné stavy jako ženy? Jaké jsou příznaky andropauzy, co pomůže pro zmírnění symptomů a jak s mužem v takovém období "zacházet"?

Foto: iStock

Zatímco menopauza je již dávno obecně známým jevem, který je poměrně dopodrobna zmapován, o mužském přechodu, takzvané andropauze, se začalo mluvit teprve v nedávné minulosti a povědomí o něm není tolik rozšířené.

Pojem "mužský přechod" se poprvé objevil už v roce 1944 a první studie o této problematice vyšla roku 1946. Oba stavy spojuje zejména úbytek pohlavních hormonů a také celá řada nepopulárních společných symptomů. Patří k nim například změny nálad, návaly horka, snížené libido, únava, deprese či nespavost.

U obou pohlaví bohužel dochází také k redistribuci tuků a s tím spojenému přibývání na váze. Ze zdravotních komplikací mužům i ženám hrozí osteoporóza a srdeční potíže. Ženy se během klimakteria mohou potýkat i s vaginální suchostí, muže zase trápí potíže s erekcí či problémy s prostatou.

Jsou v obou případech na vině estrogeny?

Přes mnoho společných symptomů existují mezi menopauzou a andropauzou podstatné rozdíly. Ten největší se týká rozšíření tohoto problému v populaci. Menopauze se dříve či později nevyhne žádná žena, andropauza naopak zdaleka nepostihuje všechny muže.

Testosteron sice přirozeně ubývá postupem času každému muži, syndromy spojené s mužským přechodem se však objevují u méně než poloviny mužské populace. V současné době se tedy vědci shodují, že samotný pokles testosteronu pravděpodobně nebude jediným spouštěčem andropauzy.

Například studie odborníků z Massachusetts General Hospital z roku 2013 naznačila, že mužský přechod vzniká spíše důsledkem poklesu estrogenů, tedy hormonů typicky spojovaných s ženským pohlavím. Tyto hormony jsou však přítomny i v mužském organismu.

  "No jó, mužský, ti nestárnou. Šediny je zdobí, brýle jim svědčí, vrásky jsou sexy. Žádné křečové žíly. Žádná celulitida. Žádné klimakterium. Ale pak najednou… zdechnou." Věra Chytilová, režisérka Brýle, citát, žena.cz

U žen dříve a rychleji, u mužů pomaleji a později

Dalším rozdílem mezi oběma druhy přechodu je také jejich průběh a věk nástupu prvních příznaků. Ženský přechod je náhlejší, probíhá rychleji a objevuje se dříve, obvykle mezi 45. a 55. rokem.

U mužů je pokles hormonální hladiny pozvolnější, zhruba o jedno až dvě procenta ročně, a příznaky tak nemusí být tolik patrné. Mužský přechod pak začíná o něco později, typicky mezi 50 a 60 lety. Podstatným rozdílem je i to, že zatímco žena po dokončení menopauzy již není schopná přivést na svět dítě, mužské reprodukční schopnosti nejsou zásadně ovlivněny.

Úskalí mužského přechodu

Jak již bylo řečeno, většina příznaků je prakticky totožná, u mužů však může nastat i poměrně nečekaný, avšak docela rozšířený symptom, jemuž se přezdívá druhá puberta či druhá míza.

Muži se vlivem hormonálních změn v tomto období vracejí do pubertálních let, láká je adrenalin, pokukují po mladších ženách, jimž navíc často podlehnou, opustí své dlouholeté partnerky a založí druhou rodinu. Nebo naopak takříkajíc chytí druhý dech a stanou se z nich workoholici honící se za úspěchem v touze ještě něčeho v životě dosáhnout.

Pomůže změna životního stylu i přírodní doplňky stravy

Problémům spojeným s mužským i ženským přechodem lze čelit několika způsoby. Jsou-li potíže závažnější, nabízí se návštěva lékaře, který může předepsat hormonální léčbu. Substituční hormonální terapie však bohužel není stoprocentně bezpečná, neboť v některých případech zvyšuje riziko vzniku nádorů souvisejících s pohlavními orgány.

Na druhou stranu však v mužů v mnoha případech vzniká paradoxně rakovina prostaty právě při nedostatečné hladině testosteronu. Se symptomy přechodu je pak možné bojovat změnou životního stylu: přestat kouřit, být fyzicky aktivní, snížit nadváhu, omezit tučnou stravu a alkohol a dopřát tělu pestrou a vyváženou stravu bohatou na vitaminy A, C, E a skupiny B i minerály, jako například magnesium, zinek, mangan a selen. Pomoci mohou i kvalitní doplňky stravy, které tyto důležité prvky obsahují.

reklama
reklama
reklama