reklama

Horší už to nebude. Vydržte!

Čas jakoby zůstal stát a o den delší únor se táhne do nekonečna, což nás věru optimismem nenaplní. K projevům zimního blues, jak odborníci také nazývají časté psychické stavy, patří přejídání, ztráta energie a ospalost. Jakoby naše geny nesly zprávu, že nastává období zimního spánku.

Foto: Profimedia.cz

Čas jakoby zůstal stát a o den delší únor se táhne do nekonečna, což nás věru optimismem nenaplní. K projevům zimního blues, jak odborníci také nazývají časté psychické stavy, patří přejídání, ztráta energie a ospalost. Jakoby naše geny nesly zprávu, že nastává období zimního spánku.

V našich zeměpisných šířkách se právě nacházíme uprostřed období zvaného depresivní sezóna. Trvá od podzimu do jara, zhruba pět měsíců, a hází na nás únavu, pokleslou náladu a deprese. Podle posledních průzkumů se k takovým prožitkům hlásí skoro 70 % lidí.

Jako medvědi

K příznakům patří touha po sladkostech, přibývání na vázepokles až ztráta sexuální touhy, ospalost ve dne, sklon k nadměrnému spánku. A pokud jste od nového roku zahodili cigarety, je to ještě horší:

Finští vědci v rámci jedné velké studie 15 let sledovali čtyři tisíce mužů a pět tisíc žen a zaznamenávali jejich depresivní symptomy. Bývalí kuřáci jsou podle loňské studie Helsinské univerzity ohroženi významně vyšším rizikem depresí než ti, kdo kouří dál. Pokud k tomu přidáme stres ze současného nástupu krize, o pořádný problém je postaráno.

Jedinou útěchou je nám věta  z úvodu článku,  že horší už to nebude. Den se prodlužuje, ptáci  zpívají v předtuše změn a sněžit a mrznout nemůže do nekonečna. Únor už prostě patří do jara, a když teď ještě vydržíme, máme docela slušnou šanci zvítězit. Především sami nad sebou!

Vnuťte si jiný pohled

Pozitivní efekt může mít i vědomá změna náhledu. Místo představy nekonečné zimy a ponurých dní plných šedi je dobré se vyzbrojit dobrou náladou v očekávání dne stráveného v příjemném prostředí práce, rodiny, mezi přáteli.

  • Pravidelnost a rytmus
  • Člověk v depresi se potřebuje mít oč opřít. Když u sebe nemá blízkého člověka, pomůže i pevně stanovený harmonogram nebo časový rozvrh dne - o který se obrazně řečeno opře - a který mu poskytne ukotvení v chaosu, co si sám nechtěně způsobuje.
  • Asertivita a určování priorit
  • Lidé v depresi projevují známky ztráty zájmu o činnosti, pokles energie, únavu a jakákoliv činnost nebo i myšlenka na ní je vyčerpává. Proto je třeba už dopředu vědět, co a kdy udělat, nebloumat nad tím a držet se denního plánu. Nenechte sebou manipulovat. Uvědomujte si svá práva. Ale pozor! Buďte asertivní jen do té míry, abyste tím nepoškozovali ostatní.
  • Pravidelný odpočinek
  • Aktivní i pasivní. Aktivní oddych pomůže přepnout na jiné myšlenky - sport, návštěva muzea atd. Zároveň přinese zdravou dávku únavy, která je žádoucí a s pravidelným denním režimem pomůže nastolit řád na odbourání tendencí k depresivním myšlenkám. Na druhé straně nepodceňujte pasivní oddych, zejména trpíte-li workoholismem. Ten jde ruku v ruce se stresem, tenzí, časovou tísní a vede až k depresi.
  • Dostatek pravidelného pohybu
  • Jakákoliv tělesná aktivita, zvláště už zmíněný sport, je nejlepší zbraní proti depresi. Na první pohled se tato rada může zdát jako laická a neodborná. Pravda je však jiná a daleko vědečtější. Při sportu se totiž v mozku vyplavuje hormon zvaný serotonin, který je krevním řečištěm veden do celého těla. To je příčina, proč se po sportovním výkonu cítíme tak skvěle -  zásluhou právě tohoto „hormonu dobré nálady".

A nezapomeňte si vychutnat každý paprsek zimního slunce - sluneční záření je i v mrazivém provedení cenným životabudičem

reklama
Doporučené recepty
    reklama