reklama

Hmyz útočí. Vraťte úder - víme jak!

Málokdo ujde bodnutí, kousnutí nebo štípnutí. Na to, o jak malé tvory se jedná, umí být dost nebezpeční!

Foto: Reuters

Je jich nejvíc na světě a proto to taky tak vypadá. Hmyz. Málokdo ujde bodnutí, kousnutí  nebo štípnutí. Na to, o jak malé tvory se jedná, umí být dost nebezpeční! 

Nebezpečí hrozí, když je otok v místě bodnutí větší než deset centimetrů a objeví se generalizované svědění.

Kdy si dát zvlášť pozor?

"Nevolnost je třeba považovat za abnormální reakci, pokud postupuje přes úzkost, nauseu, zvracení, průjem, bolest břicha, pocity stísněnosti na hrudi, závrať, zmatenost, otoky k anafylaktickému šoku s respiračním a oběhovým selháním,"  vysvětluje praktická lékařka MUDr. Gabriela Navrátilová z privátní ordinace v Ústí nad Labem.

Pokud patříte k patnácti procentům lidí s alergickou dispozicí, počítejte s reakcí na hmyzí jedy. Alergická reakce není závislá na počtu bodnutí, ale může vedle svědění a červenání pokožky vyvolat život ohrožující otoky v krku, ústech a oblasti hrtanu.

"V případě alergie představuje vážné nebezpečí i jediné žihadlo - hrozí anafylaktický šok a ohrožení života,"  říká MUDr. Navrátilová. „Příznaky anafylaktického šoku jsou podobné jako u celkové alergické reakce, přidružuje se  pocit nucení na stolici, celková slabost, bledost, a hrozí ztráta vědomí."

1.stupeň - svědění, začervenání, bolestivé otoky, pupínek…

2.stupeň - reakce kůže je stejná jako u 1.stupně, přidává se nevolnost, zvracení, krvácení z nosu, potíže s dýcháním, zrychlení srdečního tepu, chrapot.

3.stupeň - reakce kůže stejná, objevuje se nevolnost, zvracení, bezděčné vyprazdňování stolice, otoky hrtanu, modročervené zabarvení kůže a sliznice, šok, bronchospazmus ( svalová křeč podobná jako u astmatu )

4.stupeň - zástava dechu, zástava srdečního oběhu -anafylaktický šok

Co s žihadlem?

Pokud se chystáte na výlet a víte, že jste alergičtí, rozhodně byste měli mít u sebe léky. Pohotovostní balíček by měl obsahovat připravenou dávku adrenalinu a antihistaminika. Problémům pomáhají předejít odpuzovače, dostupné v lékárnách. Naopak po bodnutí oceníme prostředky, jako je fenistil gel nebo výražky z aloe.

„Žihadlo opatrně odstraňte - nejlépe pinzetou, abyste nevymáčkli zbytek jedu z váčku. Poraněné místo omyjte mýdlem a ihned na ně přiložte ledový nebo studený obklad, který zmírní bolesti a zpomalí vstřebávání jedu," radí známá fytoložka Venuše Studničková.

"Na výlety doporučuji mít po ruce prostředky, které obsahují výtažek z hojivé Aloe Vera. Nejlepším z nich je Fytofontána Aloe vera gel, nebo Aloe vera spray, které obsahují 93% koncentraci extraktu z listů."

 

Rady našich babiček - Účinné!

  • Naši předkové doporučovali žihadlo pomočit a moč na něm nechat zaschnout
  •  svědivé včelí bodnutí prý přestane dřív svědit, pokud ho budete natírat včelím medem
  •  pomáhá také potřít místo štípnutí třeba od komára nebo ováda řeznou stranou rozkrojené cibule nebo česnekem, můžete použít také citronovou šťávu, ocet či olivový olej
  • Otok je dobré zchladit kouskem ledu. V místě vpichu se zpomalí zároveň krevní oběh a jed se nerozšiřuje dál
  • Bolest zmírníme studenou vodou, v níž se rozpustí trochu jedlé sody. Pomáhá také šťáva z rajčete, levandulový olej, mast z měsíčku, rozdrcená petrželová nať, rozmačkaný list jitrocele nebo listy černého rybízu.
  • Protizánětlivě působí australský čajovník, z něhož se získává tea tree olejíček, zánětlivou reakci na hmyzí jed potlačuje i dostatečné množství vitaminu C.
  • Pokud v kůži zůstane žihadlo, pak místo po jeho odstranění ošetřete oloupaným jablkem nebo použijte jinou ovocnou kyselinu, aby se zabránilo otoku.
  • Často se na uvedené problémy používají tinktury echinacey, třezalky, myrhy nebo aloe vera.

 

 

 

reklama
Doporučené recepty
    reklama