reklama

Testovali jsme: EMS cvičení po vzoru kosmonautů, výsledky překvapí

Obléknout speciální oblek, navlhčit ho, připojit ho kabelem a pak necelou půlhodinu jednoduchými cviky potrápit své svalstvo intenzivními elektrickými impulzy. Přečtěte si reportáž naší redaktorky, která trénink zkoušela po dobu pěti týdnů. Prozrazuje v ní, jak metoda funguje a co všechno obnáší.

Prohlédnout grafiku
Foto: Tomáš Vocelka

Jako když jdete do boje, skákat z padáku nebo vyletět do vesmíru. Přesně tak se můžete cítit, když vám budou navlékat obleček pro EMS trénink. Ten vám má za pouhých dvacet minut týdně vytvarovat tělo a pomoci zhubnout díky intenzivním elektrickým impulzům, které v rámci dvaceti minut dokážou nahradit čtyři až pět dvouhodinových návštěv fitness centra.

Už od začátku se musím přiznat: jsem sportovně konzervativní typ, a tak jsem k této metodě trochu skeptická. Myslím si totiž, že i když vám může takový instantní trénink na dvacet minut vytvarovat tělo, pomoci zhubnout, ulevit od bolesti zad nebo dát větší sílu ke sportu, který už aktivně děláte, nikdy vám nemůže nahradit ten pocit, kdy běháte v lese, plavete ve studené vodě nebo se prodýcháváte v hodině jógy. 

Co je to EMS

Elektro Myo Stimulace, tedy elektrická stimulace svalů se používá v medicíně v rehabilitaci a rekonvalescenci. Pomocí slabých, ale velmi častých elektrických impulzů jsou svaly aktivovány stejným principem, jak je aktivuje přirozeně tělo, jen daleko častěji. Touto aktivací dochází buď k uvolnění svalů nebo k jejich posílení. Komplexně se tato metoda začala používat v kosmonautice, aby kosmonautům neatrofovaly svaly při dlouhém pobytu bez gravitace.

EMS pracuje až s 10 dvojicemi elektrod, kdy je každá dvojice umístěna na pravé a levé polovině těla. Impulz tak proběhne ve všech svalech. Efektivita nespočívá jen v zapojení celého těla najednou, ale i na množství svalových stahů, zpevnění a uvolnění. Vůlí dokážeme poslat signál svalům, aby se zpevnily, přibližně jednou za sekundu, s EMS to tělo zvládne 85x za sekundu. EMS trénink probíhá 20 sekund, během kterých jsme celkově 10 minut ve zpevnění a 10 minut v uvolnění, celkem 51 tisíc svalových kontrakcí. Tělo je zatíženo tak, aby najednou odcvičilo 2 hodiny 4-5x ve fitness centru, přičemž k celkové regeneraci organismu dochází po 6-7 dnech.

Do Body Express studia Tomáše Krmíčka tak vstupuju s tím, že se nechám jednoduše překvapit a při úvodní konzultaci u formulářů říkám, že chci zhubnout, protože je to určitě první věc, kterou ženy nejčastěji od tohoto cvičení očekávají, a za druhé si to musím sama přiznat - pět kilo dolů by se mi hodilo.

Klasický transformační program trvá deset týdnů, já budu do studia docházet týdnů pět. Po úvodní konzultaci, kdy se bavíme o mé sportovní minulosti a současnosti a o zdravotních problémech, se jdu převléknout, a to i přesto, že jsem si na pobočku EMS tréninku nepřinesla s sebou vůbec nic. 

V EMS výbavě se cítím dobře

Právě u tréninku EMS cvičení je hned první výhoda - nepotřebujete si totiž s sebou nic nosit. Na nahé tělo si oblečete šortky a triko ze speciálně vodivého materiálu, na které vám váš trenér, v mém případě Tomáš, obleče už onen astronautický obleček. Ten se skládá z vesty, pásu přes zadek, dvou pásů na stehna a dvou pásů na paže. Všechny se před použitím namokří teplou vodou, aby dobře vodily, a mně je celá tato procedura, ze které jsem měla poměrně obavy, paradoxně příjemná: spodní obleček je z příjemného materiálu, stejně tak když vám trenér dává na tělo teplou vestu, kterou mi pak velmi pevně utahuje. Mám pocit, že mám na sobě brnění.

Do vesty se zapojí celkem deset dvojic elektrod a tlustý kabel vedoucí k zařízení, prostřednictvím kterého bude v následujících dvaceti minutách trenér modulovat sílu elektrického proudu. Na stojném zařízení je integrovaný monitor, který mi při cvičení pomáhá - vidím na něm vizualizaci konkrétních cviků a čas, kdy je třeba zapnout svaly a kdy je čas na odpočinek.

Obavy z brnění mizí, je to silná masáž 

Zatímco v prvních minutách lekce stojím na místě, trenér do mě pouští proud. Postupně aktivuje elektrody umístěné v určitých partiích mého těla - na hýždích, stehnech, pažích, břichu a hrudníku. A kdykoliv mi to začne být už nepříjemné, mám se ohlásit a říct stop. Postupně se zesilující brnění je v podstatě příjemné a může také fungovat jako silnější masáž. Možná není divu: elektrická stimulace svalů se také používá při rehabilitaci a rekonvalescenci.

Až mám nastavenou frekvenci jednotlivých částí, trenér Tomáš zaktivuje všechny připojené elektrody najednou a je čas na jednotlivé cviky. Ty jsou velmi jednoduché, jde například o squaty, o rotace nebo úkroky do strany. "Cviky musí být jednoduché na provedení. Musí jít provést v napětí všech svalů, proto nejsou dynamické. Jsou voleny tak, aby trenér snadno odhalil svalové dysbalance a pokrok při jejich odstranění a zároveň byla jednoduchá kontrola zpevnění celého těla," říká mi lektor a zakladatel  Body Express Tomáš Krmíček.

Tomáš Krmíček

Tomáš Krmíček

Tomáše Krmíčka pojí celý život se sportem, fitness a zdravím. Vystudoval tělovýchovu na Masarykově univerzitě v Brně, byl úspěšným reprezentantem v týmové gymnastice a sportovním aerobiku, kde dosáhl nejvyšší mety na mistrovství světa v australském Adelaide. Od roku 2000 se spolupodílel na vedení fitness studií a fitness center a 10 let úspěšně provozoval STAR TRAC health club. Tomáš Krmíček mimo jiné absolvoval 3x Pražský marathon, dokončil Ironman 70.3 v rakouském Sankt Pöltenu a plného ironmana Ostseeman v německém Glücksburgu. První studio BODY EXPRES otevřel v Brně v roce 2015, dnes je to největší síť EMS studií u nás, s patnácti pobočkami v Česku a třemi na Slovensku.

U cvičení vás hlídá trenér i monitor

Každý cvik mám opakovat několikrát, a aby docházelo k účinné stimulaci, musím se před každým cvikem dobře zpevnit. Po několikavteřinovém cviku přichází několik vteřin uvolnění. Orientovat se v tom není vůbec těžké, veškeré pokyny se dají vyčíst z monitoru na zařízení: červená linka znamená zapojení svalových skupin, modrá zase čas na odpočinek. 

Když cvičení skončí, sundám ze sebe postroj i přiléhavý obleček a po cestě domů cítím únavu celého těla. Bolest svalů se u mě ale dostavuje až na druhý den a nejvíc mě bolí vnitřní strana pravého stehna, od třísla směrem ke kolenu. To je podle trenéra proto, že mě už dva roky bolí a brní naopak jeho vnější strana a tělo se takto vyrovnává s dysbalancí.

Už třetí trénink přináší ovoce

Na tréninky chodím každé úterý večer po dobu pěti týdnů a jako pravidelná klientka dostávám i svoji kartu, na které mám nahranou svou historii cvičení a trenér tak ví, kde navázat a na jaké hodnoty má elektrické proudění pouštět.

Už při třetím tréninku se na přístroji cítím mnohem sebevědoměji, a tak vybízím trenéra, ať mi přidá na intenzitě. Celkem se tak dostávám na osmdesát procent celkové intenzity, která je mi však v některých cvicích příjemná a v jiných ne, v takovém momentě zažádám, ať trenér ubere - konkrétně jsou to cviky, při kterých se zapojují břišní svaly a mně to nedělá dobře. U dolních končetin a hýždí naopak nepříjemnou bolest cítím jen málokdy a pokud ano, je to podobný pocit, jakoby vás do zadku jemně píchalo několik jehel. Po chvíli si ale i na takový pocit zvykám a je mi to naopak příjemné, protože cítím, jak se mi zapojují do hry i ty hluboko uložené svaly. 

Hlavně jíst rozumně, žádné radikální diety

Při EMS tréninku nemusím držet speciální diety, v den tréninku mám ale vypít až tři litry vody a jíst sacharidy, které mi dodají energii. "Před lekcí je třeba hodně sacharidů, po lekci bílkoviny. Celkově je vždy všechno o příjmu a výdeji energie, při tomhle tréninku nemusíte držet šílené diety, ale jíst racionálně, příjem by nikdy neměl být větší než výdej," vysvětluje mi Krmíček.

Když slyším jeho doporučení, v jídle se moc nehlídám - pizza, hranolky nebo víno si dopřávám podle chuti. Možná právě proto po pěti týdnech tréninku nedošlo k velkému váhovému úbytku, ale cítím a vidím, že se mi tělo zpevnilo a posílilo. Mám pevné a tvrdé břicho, zadek i vyrýsovanější svaly na rukou. Když jdu o víkendu na výšlap do hor, mám pocit větší síly a při józe jsem v balančních pozicích stabilnější než kdy před tím. 

Dvacet minut týdně mi pomůže vyřešit zdravotní problém

Je důležité si uvědomit, co od takového cvičení očekáváte. Dvacet minut týdně vám určitě pocitově nenahradí klasický trénink, při kterém běháte nebo plavete, ale rozhodně vyživí vaši stávající fyzičku. Skvěle funguje jako motivace k posunu vašich sportovních ambicí a cílů, ať už je to třeba maraton nebo jogínský stoj na hlavě - EMS pro nic za nic nepoužívá například Usain Bolt nebo německá fotbalová reprezentace. A pokud se chcete jednoduše "jen" vyrýsovat, zhubnout a zpevnit, jděte do něj také, mé viditelné výsledky přišly už po třetím týdnu. A chcete prozradit můj největší osobní přínos EMS? Zbavila jsem se té největší bolesti a brnění ve stehně, které mě trápí už dva roky.

Cvičení EMS | Video: Tomáš Vocelka
reklama
reklama