reklama

Dvojčata z Kanady se narodila o čtyři měsíce dříve. Váží jako plechovka limonády

Nastávající rodiče si původně od lékaře vyslechli definitivní verdikt: "Vaše dvojčata bohužel nepřežijí." Zdravotníkům se přesto podařilo malé sourozence zachránit. Když se narodili, vážili méně než půl kilogramu a stali se nejdříve narozenými dětmi na světě. 

Kdyby se dvojčata narodila jen o hodinu dříve, lékařský tým by jim nemohl pomoci. 
Kdyby se dvojčata narodila jen o hodinu dříve, lékařský tým by jim nemohl pomoci.  | Foto: Shutterstock

"Když jsem slyšela lékařova slova, pořád jsem cítila, že jsou děti ve mně živé. Nemohla jsem se tak smířit s tím, že miminka, která jsou ve mně stále tak živá, nemůžou přežít," vzpomíná pro zpravodajský server CNN Shakina Rajendramová na moment, kdy jí zdravotník oznámil, že její děti porod nepřežijí.

Matka dvojčat začala krvácet a měla brzy rodit. Nastávajícím rodičům v porodnici řekli, že si budou moci své děti pochovat, ale že je nebudou moci resuscitovat, protože jsou příliš malé. 

Nechtěli se vzdát

I když oznámení lékaře znělo jako definitivní verdikt, pár nechtěl věřit, že to jejich dvojčata nezvládnou. Našli na internetu informace, které je vyděsily a zároveň jim daly odvahu. Rajendramová byla v pouhých 21 týdnech a pěti dnech těhotenství. Aby měly děti šanci přežít, musely by v děloze zůstat o den a půl déle. 

Výsledky výzkumů ukazují, že s lékařskou péčí přežívá 20 až 50 procent dětí narozených ve 22. týdnu. Rodiče se tak modlili, aby dvojčata zůstala v děloze o pár hodin déle. 

Přání se jim vyplnilo, sourozenci se nakonec narodili 4. března 2022 ve 22. týdnu. Holčička Adiah Laelynn vážila 340 gramů a její bratr Adrial Luka 425 gramů. "Byli menší než naše dlaně. Ale pro nás byli dokonalí. Když to říkáme lidem, stále nám nevěří," vypráví dvojice. 

Miminka se narodila v ten správný čas, aby jim mohli lékaři poskytnout veškerou potřebnou péči od resuscitace až po podporu funkce orgánů. 

Hrozí jim vážná onemocnění

Dvojčata vážila méně než plechovka limonády a jejich orgány byly viditelné skrze kůži. Adiah strávila v nemocnici 161 dnů, Adrial o šest dnů déle a rodiče si je mohli odvézt domů v srpnu letošního roku. 

Rodiče museli během léčby také zvažovat neustálý risk mnoha lékařských zásahů a dávat souhlas k tomu, aby zdravotníci v léčbě pokračovali. Děti můžou čekat ještě měsíce a možná i roky bolestivé a obtížné léčby. Hrozí jim také vážná onemocnění jako mozková obrna, slepota, hluchota či problémy s vývojem svalů.  

Adrialova léčba je složitější, byl třikrát hospitalizovaný s různými infekcemi a strávil několik týdnů v nemocnici. Dvojčata jsou pod pravidelným lékařským dohledem a podstupují různé léčebné zákroky několikrát do měsíce. 

Video: Předčasně narozená bojovnice byla menší než tátova dlaň, šance přežít byla 10 procent (15. 9. 2020)

Předčasně narozená bojovnice byla menší než tátova dlaň, šance přežít byla 10 procent | Video: Associated Press
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama