reklama

Držíte diety? Zlámete si kosti

Nedostatečnou výživou mohou trpět i ti, na kterých to není vidět. Štíhklost ale vede k riziku vzniku nebezpečné osteoporózy a hrozí rizikem zlomenin.

Foto: Profimedia.cz

Rizikové faktory vzniku osteoporózy

  • genetické dispozice
  • menopauza
  • nepřítomnost menstruace (tzv. amenorea)
  • nedostatek vápníku
  • málo fyzické aktivity
  • kouření
  • konzumace alkoholu

Trend štíhlosti si nepřestává vybírat svoji daň u čím dál mladších jedinců. Hrozba mentální anorexie neboli poruchy příjmu potravy je všudypřítomná. Nedostatečnou výživou mohou trpět i ti, na kterých to není vidět.

Kromě toho, že nemocný trpí iracionálním strachem z přibývání na váze a domnívá se, že má nadváhu, i když je více než štíhlý, zadělává si i na spoustu dalších problémů…

Anorexie může znamenat smrt

Osoby trpící anorexií jsou posedlé jídlem. Neustále a významně omezují přísun potravy kvůli štíhlosti. Bohužel je toto onemocnění spojeno s mnoha zdravotními problémy, ve vzácných případech může dojít i ke smrti.

Porucha se přitom někdy projeví už v počátku puberty. Pokud se tak stane, u dívek se opožďuje příchod menstruace, nebo dokonce chybí úplně. Nepřítomnost menstruace postupem času může vést až ke vzniku osteoporózy. To je stav, kdy jsou kosti řídké a stávají se tak náchylnější ke zlomeninám.

Nic nefunguje

A jak vlastně souvisí anorexie s řídnutím kostí? Postižené osoby mají nutriční a hormonální problémy, které negativně ovlivňují hustotu kostí. Nízká tělesná hmotnost u žen způsobuje, že tělo přestane produkovat hormon estrogen, což vede k nepravidelné menstruaci, či dokonce k jejímu vymizení. A nízká hladina estrogenu zase přispívá ke značným ztrátám hustoty kostí. Navíc osoby s anorexií často produkují nadměrné množství hormonu kortizol, který je znám jako spouštěč úbytku kostní hmoty.

Dejte kostem šanci

Snížení produkce růstového hormonu, nízká hmotnost, nedostatek vápníku a podvýživa - to vše přispívá k úbytku kostní hmoty u žen a dívek s anorexií. Dívky takto nemocné mají zvýšené riziko vzniku osteoporózy a zlomenin po celý život.

Až jedné třetiny maximální hustoty kostí je totiž dosaženo v průběhu puberty. Čím delší je doba trvání nemoci, tím větší je úbytek kostní hmoty, a tím menší je pravděpodobnost, že se kostní denzita vrátí do normálu. Základem léčby je přibývání na váze, návrat menstruace, cvičení a samozřejmě výživa bohatá na vápník a vitamin D.

více na uLékaře

reklama
Doporučené recepty
    reklama