reklama

Dnes je úplněk: Co to s námi udělá?

Můžete s tím nesouhlasit, stejně jako mnoho vědců, ale to je tak vše, co s tím můžete dělat.  Měsíc má prostě velký vliv na náš celý svět a když je v úplňku, tak ještě větší. Podívejte se na oblohu - úplněk je právě dnes!

Foto: Isifa/Thinkstock

Můžete s tím nesouhlasit, stejně jako mnoho vědců, ale to je tak vše, co s tím můžete dělat. Měsíc má prostě velký vliv na náš celý svět a když je v úplňku, tak ještě větší. Podívejte se na oblohu - úplněk je právě dnes!

Dnešní měsíc v úplňku se schází se změnou počasí (typické), začátkem víkendu (úlevné) a koncem prázdnin (nebezpečné).  Nevěříte? Měsíc přece způsobuje příliv, odliv a další slapové jevy v moři, a bylo by vlastně divné, kdyby nepůsobil i na lidi. Magii a pověry můžeme nechat klidně stranou - jako důkaz stačí to, co nám prokázala věda.

Nové výzkumy

Zkušenost, že věrný průvodce Země působí také na člověka a že jeho vliv nelze popřít, potvrzují i současné výzkumy.

Experty britské telekomunikační společnosti BT zaujal nevysvětlitelný nárůst počtu hovorů a připojení k internetu v určitých dnech roku. Když hledali vysvětlení, zjistili, že jich prudce přibývá právě ve dnech před úplňkem.

Viditelná vazba existuje i mezi Měsícem a infarkty. Podle celosvětových nemocničních statistik o nemocích srdce a oběhového systému se ukazuje, že za úplňku řešili je o 20 % infarktů více než v jiných dnech.

Až 91 % Evropanů přesvědčeno, že má na ně měsíc v úplňku vliv. Jako mnoho jiných přírodních jevů se však dá jen těžko zachytit.

Tajemný svit

Magickému kruhu úplňku se odedávna připisují zvláštní účinky. Lunární kalendáře tak radí s podnikáním, zahradničením i obyčejným životem. Nejvíce se rojí včely, roste aktivita žížal, rostou houby, zvířata jsou agresivnější.

Pracovníci nemocnice v britském Bradfordu  zjistili, že obzvlášť vysoký počet pacientů s pokousáním zvířat bylo do nemocnice dopraveno při úplňku.

Stoupá plodnost žen, a počaté děti jsou hlavně chlapečci.

Pociťujeme intenzivněji všechny emoce, nejsme ve své kůži.

Budeme se rvát?

Ve dnech kolem úplňku bývá mezi lidmi patrná častá podrážděnost a nervozita, a tak dochází ke konfliktům a rvačkám. Objevují se i nehody, úrazy a havárie.

Doba po úplňku ovlivňuje hubnutí. Tato doba je vhodná pro začátek diety či jednodenní půst, ale i pro stříhání vlasů.

Před úplňkem se hůře hojí rány, v této době se proto nedoporučují operace.  Podle některých názorů jde o vliv vody, kterou Měsíc "řídí", a které naše tělo obsahuje úctyhodných 60 %. Proto se ve dnech těsně před úplňkem zdáme (sami sobě) tlustší a oteklejší - to druhé bývá obvykle pravda.

V souvislosti s vlivem úplňku se však nejvíc mluví u mnoha lidí o poruchách spánku. Vysvětluje se to tím, že přítomnost světla včetně měsíčního brání tělu vylučovat dostatek "spacího" hormonu melatoninu.

Vrtíte se v posteli?

Studie univerzity ve švýcarském Bernu a pokusných osobách prokázala, že lidé za úplňku spí průměrně o 19 minut méně než v jiných dnech. To není malý rozdíl vzhledem k tomu, že jedna spánková fáze trvá zhruba 10 minut, výsledkem je o dvě podstatné noční fáze méně.

Také průzkum v Německu ukázal, že dvě pětiny lidí soudí, že Měsíc má na jejich noční odpočinek pronikavý vliv. Uvádějí, že zejména za úplňku mají potíže s klidným spaním.

Podle jednoho výkladu to je ale pouze tím, že naše paměť jen víc "ukládá" ta noční probuzení, kdy do postele silně svítí Měsíc. Záhady zkrátka trvají dál...

Podívejte se na svůj dnešní horoskop ZDE!

reklama
Doporučené recepty
    reklama