reklama

Děti zvyklé pít nápoje s kofeinem mají horší paměť a odolnost vůči závislostem

Děti, které jsou zvyklé pravidelně pít nápoje s obsahem kofeinu, jako je například Coca-Cola nebo energetické drinky, mají horší paměť, jsou impulzivnější a v dospělosti mohou být náchylnější k závislostem. Zjistili to vědci, kteří u dvou tisícovek amerických dětí ve věku devět a deset let testy zkoumali jejich paměťové schopnosti a mozkovou aktivitu.

Děti, které přiznaly, že nápoje s kofeinem pijí pravidelně, v testech paměti zaostávaly za svými vrstevníky, kteří tyto nápoje nepijí.
Děti, které přiznaly, že nápoje s kofeinem pijí pravidelně, v testech paměti zaostávaly za svými vrstevníky, kteří tyto nápoje nepijí. | Foto: Shutterstock

Odborníci zveřejnili výsledky své studie v adiktologickém magazínu Substance Use & Misuse. Došli v ní k závěru, že častá konzumace sycených nápojů s obsahem kofeinu může zhoršovat paměť, schopnost koncentrace a negativně ovlivňovat vývoj mozku.

Děti, které přiznaly, že nápoje s kofeinem pijí pravidelně, v testech paměti zaostávaly za svými vrstevníky, kteří tyto nápoje nepijí. Mezi těmito dvěma skupinami byl značný rozdíl i při porovnání mozkové aktivity - konzumenti kofeinu vykazovali nižší aktivitu v přední mozkové kůře, což je jev často vídaný u jedinců, kteří mají diagnostikovanou poruchu pozornosti (ADHD) nebo trpí závislostí na alkoholu či drogách. Děti zvyklé na kofein jsou také náchylnější vyzkoušet alkoholické nápoje.

"Naše závěry napovídají, že denní konzumace kofeinových limonád je prediktivním faktorem pro užívání návykových látek v blízké budoucnosti. Jedním z možných vysvětlení je, že látky obsažené v kofeinových limonádách, tedy kofein a cukr, mohou mít toxikologický dopad na mozek, což jedince činí citlivějším na silnější působení tvrdších drog, jako je alkohol," uvedla Mina Kwonová, vedoucí výzkumného týmu.

Spoluautor studie, profesor Národní univerzity v jihokorejském Soulu An Wu-Jong, se domnívá, že závěry jsou klíčové pro ochranu veřejného zdraví. "Je nesmírně důležité stanovit vědecky podložená doporučení ohledně konzumace kofeinových nápojů u dětí. Neexistuje shoda na tom, jaké množství kofeinu je u dětí bezpečné, a některé děti mohou být náchylnější k neblahým dopadům spojeným s častou konzumací kofeinu než jiné," řekl.

Video: Nikotinové sáčky cílí na děti. Vychováváme si novou závislou generaci, říká adiktolog (22. 6. 2022)

Když si dítě vezme nikotinový sáček, dokáže z něj absorbovat mnohem větší množství látky než z klasické cigarety a navíc mu bude víc chutnat. | Video: Martin Veselovský
Šéf Primy ťal do živého. Bez obalu přiznal důvody propadáku Eliška a Damián | Video: Michaela Lišková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama