Den sexuální svobody. Zneužíváme jí?
Kolik víte o nových možnostech antikoncepce?
Světový den antikoncepce (26.9.) je dnem, kdy se sex osvobodil ze strachu před nechtěným početím. Dnes se spíš vracíme do středověku...
Průzkumy chování mladých lidí před schůzkou ukazují, že 44 % mladých lidí dává přednost osobní hygieně - sprchování, depilaci a aplikaci parfému před výběrem vhodné metody antikoncepce.
Co máme proti kondomu?
"Jak vyhodnotil i průzkum Barometr, který proběhl v deseti zemích EU, v naší republice jsou mladí lidé velmi dobře informováni o hormonální antikoncepci. Mnohem horší je ale informovanost o ostatních antikoncepčních metodách, vhodných pro ženy, které hormonální antikoncepci nemohou nebo nechtějí používat," upozorňuje Mgr. Zuzana Prouzová, výkonná ředitelka Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu.
Doporučujeme: Antikoncepce: Bez hormonů a bez starostí
V současné době užívá hormonální antikoncepci 35 % žen nad 15 let. Ve věku 15-29 let jich je však 70 % , mezi 30 a 44 lety stále ještě 50%.
Podle výzkumů společnosti Milward Brown se v ČR se málo užívá kondom - proti evropskému průměrü 27 % je to u nás jen 14 %. Také přerušovanou soulož Češi využívají méně než zbytek Evropy, pouze z 8 % proti 13 % . Méně je v ČR i potratů: v ČR 13 %, Evropa 19 %.
Potrat není antikoncepce
Z uvedeného průzkumu přitom vyplynulo, že potrat někdy v životě absolvovalo 13 % dotázaných a 4 % Češek by jej v případě nechtěného těhotenství zvažovalo či rovnou zvolilo. Tento zákrok však bývá spojen se zdravotními i psychickými problémy.
Ovšem počet potratů tvoří "jen" 64 % ze všech neplánovaných těhotenství, tedy těch, která vznikla nechtěně či omylem.. I když si žena, která nechtěně otěhotní, dítě nechá, nemusí to znamenat žádnou velkou výhru ani pro jednoho z nich. Nízký věk, neutěšená sociální situace a další faktory mohou hodně zkomplikovat hned dva životy.
Náš tip: Vedlejší účinky antikoncepce: O kterých se nemluví?!
Problém nechráněného styku se přitom zdaleka netýká jen mladých, kteří se na podzim vracejí do školních internátů a na vysokoškolské koleje. Pomineme-li vysoké riziko onemocnění pohlavními chorobami, aniž bychom jej chtěli jakkoli zlehčovat, můžeme se v případě nechtěného početí spolehnout na záchrannou brzdu. Takzvanou "pilulku po", která při požití do 72 hodin po rizikovém pohlavním styku předejde otěhotnění.
Průzkum stejné společnosti ukázal, že o této možnosti ví jen 45 % českých respondentek. To je o 5 % méně žen, než činí průměr v ostatních zemích.¨
Riskantní neplodné dny
Necelá čtvrtina českých žen by si pilulku obstarala jen v případě, že by jim, v závislosti na menstruačním cyklu hrozilo vysoké riziko otěhotnění. Metoda vypočítávání plodných dnů je ale značně riskantní.
"Metoda neplodných dnů je ze všech antikoncepčních metod nejméně spolehlivá. Ročně otěhotní 25 % žen spoléhajících na tuto metodu. Většinou totiž neexistuje přesný menstruační cyklus, není tedy možné matematicky přesně určit ovulaci," upozorňuje gynekolog MUDr. Jiří Dvořák s tím, že podobně riskantní je metoda přerušované soulože. Při ní otěhotní ročně dokonce 27 % žen.
Pohotovostní antikoncepce do 72 hodin
Záchrannou tabletku je třeba použít co nejdříve po nechráněném pohlavním styku, nejpozději však do 72 hodin. S vyšším časovým odstupem riziko otěhotnění vzrůstá, takže se nevyplácí čekat. Pokud k "nehodě" dojde v pátek večer, uplyne do pondělní návštěvy ordinace spoustu času.
Pohotovostní antikoncepce je naštěstí dostupná ve většině lékáren bez lékařského předpisu, byť s omezením. To znamená, že bez receptu si ji mohou koupit pouze ženy a dívky od 16 let na základě předložení osobního dokladu. Dívky, kterým ještě nebylo 16 let, musejí navštívit lékaře a požádat o vystavení receptu.
Lepší než interrupce
"Pohotovostní antikoncepci, kam patří i Escapelle, může bez problémů používat většina žen. Existují však stavy a onemocnění, při kterých se pilulka použít nesmí, například při alergii na léčivo nebo některou z pomocných látek. Ženy s těžkou poruchou jater nebo s chronickým zánětlivým onemocněním střev by se měly před použitím poradit se svým lékařem. Jinak jde ale o nepoměrně menší zásah do organismu, než v případě nutnosti umělého přerušení těhotenství," vysvětluje doktor Dvořák.
Mechanismus účinku Escapelle spočívá v zabránění ovulace (uvolnění vajíčka z vaječníku). Dochází také ke změně děložní výstelky a tím je zabráněno uhnízdění vajíčka v děloze. Pokud však již došlo k uhnízdění oplodněného vajíčka v děloze, "pilulka po" nebude účinkovat a nijak neovlivní započaté těhotenství.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Zákaz antikoncepce: Týká se i vás?
Zlomené srdce je oficiální diagnóza. Dá se z něj zemřít
Jezte syrové jídlo: Zkrásníte a omládnete. Máme důkaz