reklama

Co s prasklým zubem, abyste o něj nepřišli?

Praskl vám zub? I nenápadná podélná trhlinka, kterou objevíte úplnou náhodou, by měla být důvodem, proč co nejdřív zajít do zubní ordinace. A to i mimo dobu klasické preventivní prohlídky. Jinak byste o zub mohli také úplně přijít.

Foto: Thinkstock

Příčinou fraktury neboli praskliny zubu přitom nemusí být vždycky jenom úraz. Stačí, když je zub oslabený nebo přetížený. Prasknout může i kvůli neošetřenému kazu a příčinou může být dokonce i velká amalgámová plomba. Bolet přitom vůbec nemusí. 

"Když pacientům vyšetřujeme zuby pod mikroskopem, často vidíme u rozsáhlých amalgámových výplní prasklinky jdoucí strukturou zaplombovaného zubu. U větších prasklin pacientům doporučujeme výměnu amalgámové plomby za bílou fotokompozitní výplň, která narušený zub více stmelí, nepůsobí v něm jako klín a obecně je k zubům mnohem šetrnější,“ říká stomatolog Jakub Miketa ze Zubního centra Ořechovka.

Plomba může působit i jako prevence

Včasnou výměnou výplní lze předejít podélným prasklinám zubů, které mohou nakonec někdy vést až k vytržení zubu. Bílé plomby dokonce působí jako prevence proti prasknutí zubu. Říkáte si proč? Jedním z důvodů je, že umožňují zubaři odstranit pouze zubní tkáň zasaženou kazem.

"Naopak při přípravě zubu pro amalgámovou výplň je nutné zub odpreparovat více, aby plomba v zubu držela. Větším odvrtáním se ovšem zub dále oslabuje a tím pádem je náchylnější k prasknutí. Rozsáhlejší amalgámová výplň navíc v zubu působí jako kovový klín,“ vysvětluje doktor Miketa.

Pravděpodobnost prasknutí zubu je velká i tehdy, pokud se o zuby nestaráte, kazy neřešíte a tudíž ani žádnou plombu nemáte. I neošetřený velký kaz může být totiž příčinou fraktury zubu.

Jak zachránit ohrožený mrtvý zub?

Také proto byste si měli ohlídat, aby váš zubař při preventivních prohlídkách provedl rentgenové skusové snímky, které umí odhalit malé a dokonce i skryté zubní kazy.

Vůbec nejčastěji praskají podle odborníků takzvané mrtvé zuby, z nichž byly odstraněny nervy a jejich kořenové kanálky jsou zaplněné speciální výplní. "Mrtvý zub velice rád praská, protože je mnohem křehčí a oslabenější než ten zdravý. Zejména zadní zuby od čtyřek dál je proto potřeba ošetřit dále - tedy zhotovit na ně protetickou náhradu typu korunky nebo overlaye,“ zdůrazňuje zubní lékařka z Prahy Kristýna Krejsová. Fraktury mrtvých zubů bývají poměrně velké, a pokud zasahují hluboko, je nutné zub vytáhnout. a vy o něj bohužel opět přijdete.

Další rizikové faktory

Za prasklinami zubů určitě nehledejte genetiku, sklon k praskání zubů se nedědí. Sám od sebe většinou nepraskne ani zub, který není něčím oslaben či nějakým způsobem přetížen.

"Pokud už naprosto zdravý zub praskne, stane se tak v důsledku úrazu nebo po skousnutí něčeho extrémně tvrdého, jako je například kamínek v rýži nebo brok ve zvěřině,“ přibližuje doktorka Krejsová. Dodává také, že praskliny může způsobovat i noční skřípání zubů (bruxismus), při kterém dochází k zatínání a přetěžování zubů během spánku.

Se skřípěním zubů uvažujte o chrániči

Proto také někteří lidé po nočním skřípání zuby popisují ranní citlivost zubů na skus. "Pokud chce pacient trpící bruxismem zabránit poškozování zubů, případně i korunek či můstků, měl by si nechat zhotovit u zubního lékaře noční chránič zubů,“ doporučuje. Speciální chránič zubů by měli používat i sportovci, u kterých je riziko úrazu zubů, potažmo jejich prasknutí.

Přetížení zubu hrozí i v případě, že o nějaký zub přijdete a nenecháte si jej nahradit vhodnou protetickou náhradou, například implantátem či můstkem. "Zbytek chrupu je potom extrémně namáhán a přetížený zub může prasknout, i když není ničím narušen nebo oslaben,“ uzavírá zubní lékař Jakub Miketa.

Jak na skládkách mizí peníze: Stát selhal, říká starosta, který bojuje o stamiliony | Video: Michael Rozsypal
reklama
reklama
reklama