reklama

Co potřebuje dětská pokožka? Nejšetrnější prostředky a péči

Jaké volit přípravky pro každodenní hygienu a péči o dětskou pokožku? Zejména u miminek ideálně ty, které neobsahují syntetické látky.

Foto: iStock

Parabeny, syntetická barviva a vůně - stejně jako silikony či ropné deriváty - totiž mohou zejména u těch nejmenších dlouhodobě "zadělávat" na nejrůznější dermatologické problémy.

Ač jsou to látky legislativně povolené, je u nich prokázaná možná dráždivost, přispívají k nerovnováze kožního filmu a pokožka se díky nim může stát v pozdějším věku citlivější, vysušenější a celkově náchylnější k podráždění.

Časté umývání neprospívá

Na trhu už naštěstí najdete řadu výrobků pro péči o malé i větší děti, které mají přírodní složení a mají na to i osvědčení, například CPK nebo CPK BIO, Ecocert a další. Za zmínku jistě stojí, že mezi nimi najdete i české výrobce. Když miminko přijde na svět, musí se i jeho pokožka adaptovat na nové, zcela odlišné prostředí.

Pokud porod probíhal přirozeně, je nejvhodnější pokožku miminka šetrně zbavit mázku a pak jen opatrně zabalit do plenky. V prvních dnech života je potřeba zapomenout na některé rady - třeba že dítko se musí denně pořádně vydrhnout mýdlem. "To možná platí, když se dítě po porodu omývá od mázku, příliš časté smývání přirozeného kožního filmu ale škodí," říká dermatoložka Alena Reichertová. Podle ní bohatě stačí krátká vlažná koupel, po ní rychle jemně osušit, oťukat nejlépe bavlněnou nebo bambusovou osuškou.

Na miminko s klasickým mýdlem

Čím miminko mydlit a jak často jej koupat? "Nejlepší je klasické mýdlo v kostce, tzv. syndet (mýdlo "bez mýdla" s pH okolo 5,5). Tekutá mýdla nejsou příliš vhodná. Celotělová koupel s mýdlem všude stačí tak jednou týdně, jinak používejte jen čistou vodu a pochopitelně mýdlo tam, kde je to hygienicky nezbytné - pod plenkou, na ručky. Vhodné jsou i čisticí pěny, pozor však na některé čisticí ubrousky - někdy se může u děťátka projevit kontaktní alergie na některé látky v nich obsažené, sama bych doporučovala spíše přípravky na přírodní bázi," dodává lékařka.

Hydratovat lze dětskou pokožku už během koupele s použitím mycího gelu s obsahem oleje nebo rovnou hydrofilního mycího oleje, ten totiž ve spojení s vodou šetrně odstraní nečistoty a přitom pokožku zanechá vláčnou, hydratovanou a promazanou. Pro větší děti už bez obav můžete volit i sprchové nebo koupelové oleje či gely, opět raději s přírodním složením. Orientovat se můžete opět podle certifikací, které jsou spolehlivým vodítkem.

Oleje a zase oleje

Oleje, rostlinné a ideálně lisované za studena, jsou vhodné pro masáže kojenců, batolat i menších a větších dětí. Vedle toho, že pokožce dodávají vitamíny, minerály a posilují přirozený kožní film, jsou pravidelné masáže ideálním kontaktním propojením rodiče a dítěte, navíc kojencům a batolatům pomáhají uvolnit svalové napětí a jsou příjemným rituálem před spaním. Začít můžete například s mandlovým olejem, který je dětem velmi příjemný a pokožce dodává dostatek živin. A když už může ke slovu přijít i nějaká přírodní vůně (obecně se aromaterapie u dětí doporučuje začít používat až od devátého týdne věku), pak mají děti velmi rády vůně mandarinky a pomeranče.

Kojence a batolata mohou trápit opruzeniny zejména pod plínkami, ale také na dalších partiích, tam je vhodné šetrné omývání a následně zklidnění například pomocí gelů, mastí či oleje. "Důležité je také oblečení, sázejte raději na přírodní materiály, které jsou prodyšné, tedy bavlnu nebo třeba bambus. Řada syntetických materiálů totiž může způsobovat zbytečné zapařování, a tím i nejrůznější kožní potíže," varuje Alena Reichertová.

Pozor na slunce!

Podobné je to i s dětskými vlásky. Zkuste volit šampony spíše přírodní, najdou se i takové, které neštípou v očičkách a přitom vlásky jemně a šetrně umyjí. Opět platí, že stačí mýt třeba jednou týdně. I vlasová pokožka je citlivá a čím méně ji budeme dráždit syntetickými látkami, tím lépe - podobně jako u pokožky celého těla.

Péče a zejména ochrana kojenecké i dětské pokožky se odvíjí také od roční doby. Zatímco v létě nesmíme podcenit ochranu před sluníčkem, v zimě pak před mrazem, větrem a sněhem. "Miminka bychom neměli vystavovat přímému slunečnímu záření vůbec - stejně jako mrazu, u větších dětí pak v létě volíme krémy s ochranným faktorem 30, v zimě pak používáme hutnější, mastnější krémy, na horách nesmíme zapomenout i na ochranu proti slunci," doporučuje Alena Reichertová.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama