Co je dobré pro dobytek, prospívá i nám: Syrovátka
Syrovátka je přímo zázračná věc: hubne se po ní bez hladu, vyhladí pleť, zlepší zažívání i imunitu a pomůže chránit před nemocemi srdce i rakovinou. A navíc osvěží!
Dřív se s ní krmil dobytek... Pokud vám pořád vám připadá syrovátka tak trošku nechutná, podívejte se na to, co všechno dokáže! Určitě ji pak vezmete na milost a přijdete jí na chuť. Je příjemně nakyslá a zvlášť v létě báječně osvěží.
Nejdůležitější složkou syrovátky jsou bílkoviny, které jsou snadno stravitelné a mají pro náš organismus vysokou biologickou hodnotu. Přispívají tak při cvičení ke zvýšení podílu libové svaloviny.
Hubnutí i krása
Syrovátkové bílkoviny mají v této specifické formě mají i antioxidační účinky. Syrovátka také zvyšuje výkon imunitního systému a pomáhá tak i chránit proti rakovině. Proti stresu působí obsah tryptofanu. To ale není všechno!
„Pokud vypijeme 0,5 l syrovátky, dodáme svému organismu cca 25 - 30 % denní potřeby vitaminu B12, polovinu denní dávky vitaminu B2, třetinu denní dávky kyseliny pantotenové a to vše při minimálním příjmu tuku a energie." upozorňuje Mgr. Lenka Mičová, nutriční terapeutka z nemocnice v Liberci.
Pryč s hladem
Syrovátka díky bílkovinám, které obsahuje, dokáže člověka nasytit a potlačí tak pocit hladu na dlouhou dobu. Studie prokázaly, že syrovátkové bílkoviny oddálí pocit hladu až o dvě hodiny. To je více než u ostatních bílkovin. Příznivý vliv má také obsažený vápník a laktóza. Pokud se tedy snažíte zhubnout, může být syrovátka s minimálním obsahem tuku dobrým pomocníkem.
Střevní mikroflóra v rovnováze
Laktóza obsažená v syrovátce má příznivý vliv na správné trávení. Působí jako prebiotikum, jež je předpokladem pro růst probiotických bakterií. Ty mají v procesu zažívání zásadní význam. Pokud jsou bakterie v rovnováze, nedochází k přemnožení těch „nepřátelských" bakterií a virů, které mohou být původci onemocnění, a správně funguje i imunitní systém člověka.
Hladká pokožka
Účinky vnější aplikace syrovátky nejsou žádnou novinkou. Už v minulosti ji ženy používaly pro mytí pokožky, pro její zjemnění a prevenci akné. Látky obsažené v syrovátce dokáží regulovat pH pokožky a jsou výborným prostředkem, jak zmírnit potíže s ekzémy, lupénkou a problematickou pletí vůbec. Syrovátku můžete přidávat do koupelí nebo si smícháním s vodou připravit výživnou masku, kterou pak aplikujete plošně, nebo dle potřeby na postižená místa.
Prevence srdečně- cévních onemocnění
Látky obsažené v syrovátce dokáží zmenšovat rizika srdečně-cévních onemocnění, a to regulací krevního tlaku a snížením hladiny cholesterolu v krvi.
Bojovník proti rakovině
Dle provedených studií bylo prokázáno, že látky obsažené v syrovátce mohou zastavit růst rakovinných buněk a v procesu chemoterapie naopak chrání zdravé buňky před poškozením.
Vlezte si do ní
Kromě toho, že syrovátka i izolované syrovátkové bílkoviny jsou hojně používaným artiklem pro výrobu potravin, pochutin a nápojů, je možné syrovátku koupit i čerstvou nebo sušenou.
A konzumace není jedinou možností, jak jejích pozitivních vlastností využít. Vnější aplikací, například koupelemi se syrovátkou, můžeme zmírnit projevy nepříjemných ekzémů či lupénky. Pokožka je pak hladká a vyživená. Příjemné jsou i masky, jejichž příprava je opravdu jednoduchá. Stačí syrovátku rozmíchat s vodou a můžete aplikovat.