reklama

Co dělá klimatizace s očima?

Pálení očí, často i pocit, jako byste oči měli plné písku, což samozřejmě přináší velkou únavu a nepohodu při čtení a při práci. Často se tento problém paradoxně zhorší v létě. Příčinou může být všudypřítomná klimatizace. Co s tím?

Foto: Isifa/Thinkstock

Pálení očí, často i pocit, jako byste oči měli plné písku, což samozřejmě přináší velkou únavu a nepohodu při čtení a při práci. Často se tento problém paradoxně zhorší v létě. Příčinou může být všudypřítomná klimatizace. Co s tím?

Tento problém se nazývá „suché oko".  Příčinou zmíněných projevů je nedostatečné „omývání" oka slzami. Slzný film na povrchu oka je základem pro bezproblémový zrak. Zajišťuje zvlhčování a výživu rohovky, zabezpečuje hladký optický povrch, jenž umožňuje vznik ostrého obrazu.

Když světlo bolí

Slzný film také pomáhá v odstranění bakterií a starých odloučených buněk rohovky, udržuje oko čisté, a tak umožňuje správnou funkci oka. Pro zajištění těchto funkcí je nezbytná nejen dostatečná produkce slz, ale také pohyb očních víček - mrkání.

Pokud se objeví problémy s tvorbou slzného filmu a s jeho roztíráním po povrchu oka, můžete se potýkat s různými obtížemi. Ty se projevují nepříjemnými pocity: pálením, svěděním, únavou, tlakem v očích, začervenáním, pocitem suchosti, jakoby očima plnýma písku i větší citlivostí na světlo.

Práce škodí...

Faktorů, které ovlivňují vznik suchého oka, je celá řada. Kromě některých interních, kožních a očních onemocnění mohou tyto problémy způsobovat také alergie, užívání léků, hormonální změny (přechod), ale i vlivy okolního prostředí, ve kterém se většinu dne pohybujete a pracujete.

Příčinou totiž mohou být také klimatické vlivy - zejména teplý a suchý vzduch, ale i znečištěné okolní prostředí prachem, výpary apod. Tento problém velice často způsobuje také práce u počítače a pobyt v klimatizovaných prostorách.

Mrkněte na to!

„S touto poruchou se skutečně velmi často potýkají lidé pracující v moderních klimatizovaných budovách. Potíž je zejména v tom, že v takových prostorách tráví lidé většinou dlouhé hodiny sledováním obrazovky počítačů. Komplikace pak způsobuje nejen suchý vzduch, ale zejména snížená frekvence mrkání. Při zvýšeném soustředění během čtení a práce na počítači totiž mnohem méně pohybujeme očními víčky. A tím dochází k většímu odpařování slzného filmu z povrchu otevřeného oka a k špatnému zvlhčování, což může vést až k nepříjemným pocitům," vysvětluje MUDr. Lucie Valešová z oční kliniky DuoVize
Potíže spojené s tzv. suchým okem jsou samy o sobě velmi nepříjemné, a pokud se neléčí, mohou se zhoršit a vést až k chronickému onemocnění nebo bolestivým zánětům rohovky a spojivek. Proto raději své problémy zkonzultujte s očním lékařem.

Dejte očím napít

Ten vám doporučí vhodnou léčbu v závislosti na typu poruchy, může vám doporučit také hydratační či gelové oční kapky, které oči zvlhčují a podporují tvorbu slz. Ideální je zajistit dostatečnou vlhkost v místnosti, kde pracujete - zvlhčovat vzduch, často větrat apod. To je však v kancelářských budovách většinou těžko ovlivnitelné.

Proto se snažte práci na počítači více přerušovat, dělat si přestávky, zajděte na čerstvý vzduch a snažte se více mrkat. Často pomáhají různá oční cvičení - pohledy do stran, nahoru, dolu, několik mrknutí za sebou. Nezapomínejte ani na pitný režim - dostatečné množství tekutin pomáhá hydratovat tělo a všechny tkáně organizmu zevnitř.


--------------------------------------------------------------------------------

Kde je nejlepší oční ordinace?

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama