reklama

4 tipy, jak posílit imunitu a vyhnout se nachlazení jednou provždy

Blíží se období častých nachlazení a nemocí. Jak si držet imunitu v kondici i během podzimních měsíců?

Foto: iStock

Máme pro vás čtyři tipy, které vám zaručí to, že se vám všechny choroby vyhnou obloukem. Stačí se řídit našimi radami.

Zařaďte do jídelníčku česnek, zázvor a ženšen

Jestliže nejste příliš velkými fanoušky zdravého stravování, zkuste do svého jídelníčku alespoň zařadit několik zajímavých potravin, které pomáhají posilovat imunitu. Patří k nim zejména silně aromatické suroviny a pokrmy. Odborníci tvrdí, že čím aromatičtější je daná potravina, tím intenzivněji posiluje imunitní systém. Čerstvý česnek, zázvor nebo ženšen by tak v naší stravě neměly chybět.

"Do jídelníčku se vyplatí zařadit také houbu reishi neboli lesklokorku, která je už více než dva tisíce let populární na Dálném východě. Stimuluje totiž produkci takzvaných T-buněk, bílých krvinek, které napomáhají ochraně organismu proti infekcím," radí bylinkářka Jarmila Podhorná. Podobně fungují i tučné ryby, jako jsou sardinky, slanečci nebo makrely. Obsahují totiž protein, který vytváří buňky chránící tělo proti virům a bakteriím.

Masáží proti stresu

Příznivé účinky na imunitní systém mají i masáže, bylo totiž prokázáno, že při nich klesá hladina hormonu kortizolu v těle. Kortizol vzniká při stresu a je příčinou toho, že tělo touží po karbohydrátech, tučném jídle a cukru, což jsou látky, které naopak naši imunitu narušují. Při masáži navíc i roste množství dopaminu a serotoninu, jež harmonizují organismus a podporují obranyschopnost. Masírování rovněž posiluje činnost kožních buněk, které chrání tělo v první linii. Dobře prokrvená kůže je pak odolnější vůči nepříznivým činitelům, ale také například vůči plísním a kožním infekcím. 

Echinacea likviduje viry

V podpoře imunity se osvědčily i různé byliny. Mezi nejznámější rostliny, jež bývají doporučovány v souvislosti s posilováním obranyschopnosti, patří echinacea purpurea neboli třapatka nachová. "Účinky echinacey jsou široké. Její nejhodnotnější vlastností je však schopnost ničit viry, bakterie a plísně v těle. Proto se často používá právě jako prevence před onemocněními," radí Jarmila Podhorná. Doporučuje se též užívat i lichořeřišnici, která likviduje škodlivé látky v těle, a tím posiluje imunitu, případně tinkturu z grepu, jež bojuje proti parazitům.

Každý den probiotika

V boji proti bakteriím a virům se osvědčují také přírodní probiotika. Kombucha, kefír nebo jogurt podporují tvorbu prospěšných bakterií ve střevech, takzvaných laktobacilů. Ty je dobré právě zkraje podzimu užívat i ve formě doplňků stravy. Sedmdesát procent našeho imunitního systému se nachází v tomto orgánu, kde žije až pět set druhů mikrobů. Pokud se ve střevech přemnoží nepřátelské bakterie, tělo je ohrožováno škodlivinami a toxiny, vznikají plísně a oslabuje se imunita. Proti patogenům pomáhají bojovat právě mikroorganismy, které mají příznivý vliv na střeva, odstraňují z nich škodlivé látky, urychlují vstřebávání živin a udržují ve střevech rovnováhu.

reklama
reklama
reklama