reklama

Bylinky pro bystrý mozek: Jak zlepšit paměť a soustředění přírodní cestou

Dnešek je Evropským dnem mozku. Kdo by nestál o to být chytřejší, bystřejší, výkonnější? Kondici svého mozku můžete podpořit hned několika způsoby, jedním z nich je i zařazení tradičních bylinek pro podporu mozkových funkcí. Jak podpořit váš nejdůležitější orgán přírodní cestou?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Mozek je věčné téma. Opakovaně budí naši pozornost a spoustu z nás nenechává v klidu. Jakmile se objeví něco s potenciálem vylepšit mozkové funkce, obvykle je v našem zájmu vyzkoušet to. 

Víte, že...

Víte, že...

  • Mozek obsahuje kolem 80% vody, asi 12% tuku a 8% bílkovin.
  • Mozek může žít bez kyslíku 4-6 minut, poté začíná odumírat.
  • Během raného vývoje plodu se mozkové buňky násobí v přibližném počtu 250 000 neuronů za minutu.

Alespoň zčásti už víme, co našemu nejcennějšímu orgánu dělá dobře a naopak. Ticho je blahodárné, podobně jako dostatečný spánek, pohyb na čerstvém vzduchu nebo třeba čtení, luštění křížovek, doplňování sudoku či hra imaginace a zapojování paměti.

Mozku chutnají i mnohé potraviny bohaté na nenasycené mastné kyseliny, skvělé je avokádo, vlašské ořechy, mořské ryby, podobně jako dýňová semínka či vaječné žloutky. Nic nepokazíte ani banánem nebo kvalitní čokoládou s obsahem kakaa alespoň 70 %. 

Naopak se vyhněte rušnému a znečištěnému prostředí, extrémnímu množství vjemů, dlouhodobé únavě díky nedostatečnému odpočinku, alkoholu ve větším množství, cigaretám, přejídání a podobně.

Lidský mozek zkrátka vyžaduje péči, kterou však dokáže ocenit a vrátit i s příjemným úrokem ve formě lepší paměti, radostnějšího prožívání a celkově bystřejšího uvažování.

V naší galerii najdete 6 bylinek, které udělají vašemu mozku dobře. Které z nich znáte?

reklama
reklama