Černý kašel řádí jako černá ruka. Dejte se očkovat
Kašlete už dlouho a problémů vás nezbavily ani zaručeně fungující kapky? POZOR! Klidně může jít o nebezpečný černý kašel.
Kašlete už dlouho a problémů vás nezbavily ani zaručeně fungující kapky? POZOR! Klidně může jít o nebezpečný černý kašel.
Dřívější dětskou chorobu (název získala podle toho, jak úporně kašlající děti měly z vyčerpání černé kruhy před očima) dnes kupodivu často onemocní i dospělí.
Jako v minulém století...
Pozoruhodné je však především to, že se černý kašel (pertusse) opět objevil mezi běžnými nemocemi. Už v 60. letech 20. století byl u nás totiž prakticky vymýcen díky očkování.
Nyní se vrací v horší, agresivnější podobě společně s dalšími nemocemi, které se sem zavlekly otevřením hranic, častějším cestováním a migrací různých národností. Například ve slunné Kalifornii letos řádí epidemie černého kašle, onemocnělo zde už na 4000 lidí!
Malým škodí nejvíc
Přestože je dnes onemocnění nejčastěji zaznamenáno u dětí ve věku 9 až 15 let, nejvážnější průběh má onemocnění u dětí do jednoho roku. Loni na ni zemřely tři děti, letos přišli o život kvůli černému kašli dva kojenci.
Přenáší se stejnou cestou a stejně snadno jako chřipka, projevuje se silným až dávivým kašlem a vysokými horečkami kolem 40 stupňů. V pozdější fázi je onemocnění typicky provázeno záchvaty kašle trvajícími i řadu týdnů, mnohdy také zvracením, celkovým vyčerpáním a ztrátou váhy a ve vážných případech i dalšími komplikacemi, nejčastěji v podobě zánětu plic.
Očkování i pro dospělé
Účinnou ochranou proti černému kašli je pouze očkování, a je důležité, aby se chránili všichni, od nejmladších po nejstarší.
Vakcína, kterou se očkuje brzy po narození, však působí jen několik let. Ve čtrnácti letech tak už dítě nebývá chráněno a může onemocnět.
Proto se uvažuje o zavedení dřívějšího data přeočkování u větších dětí, a návrhy jsou i na očkování dospělých, u nichž toto onemocnění může mít i velmi těžký průběh. Navíc mohou zpětně nakazit děti nebo starší rodinné příslušníky.