reklama

Bolí vás klouby: Borelióza nebo revma? Záměna je častá

O borelióze toho věda vlastně moc neví, tak různé mohou být její průvodní příznaky. Jedno ale jisté je: bolest kloubů. A právě tím dokáže zmást.

Foto: Thinkstock

Dvě různá onemocnění, dvě různé vyvolávající příčiny. Přesto mají borelióza a artritida některé příznaky natolik podobné, že omyl není vyloučen. Medicína ale zná způsoby, jak odhalit pravdu.

Boreliózou může onemocnět úplně každý. Přenášejí ji totiž nejenom klíšťata, ale také, což se málo ví, i ostatní bodavý či krev sající hmyz. A ke všemu se první příznaky mohou objevit ne pouze po týdnech, ale i měsících či dokonce letech, kdy už si na nějaký ten štípanec ani nevzpomeneme. 

Symetrické postižení kloubů

Revmatoidní artritida je onemocnění imunitního systému, který napadá klouby vlastního organismu. Prvními příznaky, které mohou upozornit na rozvoj nemoci, jsou únava, zvýšená tělesná teplota a hubnutí.

Dále se artritida projevuje ranní ztuhlostí kloubů celého těla, obvykle ale začíná na drobných kloubcích ruky a zápěstí. Pro pacienta se potom stává obtížné uchopovat a přenášet předměty. Pro revmatoidní artritidu je typické symetrické postižení pohybového aparátu, bývají tedy zasaženy obě poloviny těla stejnou měrou.

Lymská borelióza

Lymská borelióza

Nejčastěji lidé nebezpečí této nemoci spojují s klíštětem, ale nemusí to být pravda. Jde o vůbec nejčastější chorobu, přenášenou na člověka ze zvířat. její následky jsou často celoživotní a dosud proti ní neexistuje prevence v podobě očkování. Léčit se však dá antibiotiky, ale musí se s nimi začít včas. Ale ani pak nemusí být zcela vyhráno. Bakterie se totiž dokážou schovat do pojivých tkání, a působení antibiotik se tak vyhnout . V tomto "úkrytu" pak mohou vydržet klidně i několik let. Nejtěžším stádiem nemoci je chronická infekce, kdy je imunitní systém natolik oslabený, že se nedokáže bránit běžným virózám, dochází k aktivaci herpetických virů a časem se přidávají další onemocnění.

Povědomé příznaky

Borelióza je závažné bakteriální onemocnění přenášené klíšťaty. Alarmujícím signálem je obvykle, ale nikoliv nutně, skvrna v místě přisátí parazitického členovce. Ta ovšem ještě ke všemu po několika týdnech sama zmizí. A bohužel často bez povšimnutí...

Za nějaký čas se onemocnění opět ozve a projeví se nespecifickými chřipkovitými příznaky. Hlavní roli hrají únava a bolest svalů a kloubů. A právě kloubyjsou pro bakterie vyvolávající tuto chorobu velmi lákavým cílem. Zdá se vám to povědomé? Ano, velmi podobně se projevuje i revmatoidní artritida. Konečné, chronické stadium lymské boreliózy, se potom vyznačuje ztuhlostí páteře, krku, omezenou pohyblivostí a opět postižením a bolestí kloubů. 

Jak je od sebe poznat?

V předchozích řádcích jsme si ujasnili podobnost příznaků těchto dvou nemocí. Existují ale i rozdíly, podle nichž je od sebe lze poznat.

V prvních stadiích lymské boreliózy se sice projevují bolesti kloubů a pohybového aparátu, ale oproti revmatoidní artritidě zde není zarudnutí, otoky a horkost.
Pokud trpíte pokročilejší formou boreliózy, častěji budou postiženy velké klouby jednotlivě, chybí tedy symetričnost. Samozřejmě se může stát, že i revmatoidní artritida napadne pouze jeden kloub na jedné straně těla, ale jedná se spíše o výjimku potvrzující pravidlo.

Při rozeznávání se lze opřít i o výsledky laboratorních testů, které prokazují protilátky proti bakteriím vyvolávajícím boreliózu.

více na uLékaře

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama