reklama

BLOG Life with dia: Omezení

Dostávám velké množství otázek, které se ptají na to, v čem pro mě cukrovka v životě znamená omezení. Nebylo to lehké, ale pokusila jsem se o tom popřemýšlet.

Foto: Zuzana Franzová

V čem mě cukrovka tedy omezuje?

Myslím si, že cukrovka ani není tolik o omezeních jako o povinnostech, které musí každý diabetik pečlivě dodržovat, aby mohl dělat to, co chce nebo co si přeje.

Opravdu jsem přemýšlela, zda mně cukrovka v životě někdy něco nedovolila nebo jsem se toho kvůli ní musela vzdát. Potom co jsem tuhle větu napsala, mě rozhodně napadlo jídlo! Buchty od babiček, zákusky nebo dorty k narozeninám nebo třeba ovocné knedlíky, jídlo, které bychom jíst příliš neměli, a když, tak jen docela trochu. Ale diabetická strava je zkrátka jednou z povinností pro dobrou kompenzaci diabetu.

Zuzana Franzová

Zuzana Franzová

Zuzana Franzová si založila profil na Instagramu s názvem life.with.dia, aby inspirovala, motivovala, pomáhala a poslala svůj život s diabetem 1. typu více mezi lidi. Proč? Protože je přesvědčená, že to za to stojí, protože chce mít spoustu hezkých vzpomínek a zážitků, být šťastná a s úsměvem na tváři. Zuzana nikdy nepostrádá pozitivní přístup, energii a sílu a nevzdává se. Hodně se drží toho, že chce skutečně žít a ne jen přežívat. Podívejte se i na její blog https://blogbyzuu.wixsite.com/mysite

Heslo: Bojuj - stojí to za to!

Mohu říci, že jsem asi nikdy cukrovce nedovolila, aby mě v něčem omezila. Řekla bych, že je to na každém. Čím výše člověk míří, tím více úsilí ho to stojí a s cukrovkou tohle platí několikanásobně. I diabetik 1. typu totiž může být profesionální sportovec, a to třeba tenista, fotbalista nebo hokejista, který hraje v NHL, může být herec nebo zpěvák nebo taky skvělý rodič.

Pokud diabetik dobře zná sebe a svou nemoc a správně o ni pečuje, nejde o žádná omezení. Jde o to, kolik odhodlání má k tomu, žít plnohodnotný život podle svých představ. Za každým úspěchem diabetika, ať ve škole, ve sportu, v práci nebo obecně v životě, je neuvěřitelné práce, preciznosti a hlavně trpělivosti a vytrvalosti. Omezením kvůli cukrovce v životě diabetika může být, podle mého názoru, především on sám.    

Povinnost 1,5 metru pomůže cyklistům i řidičům, po nehodě už je pozdě, říká Kindl | Video: Martin Veselovský
reklama
reklama
reklama