Bazalka: Nesmrtelné koření!
Milujete bylinky a rádi experimentujete? Nebojte se do svého jídelníčku a receptů přidat bazalku
Požitek z jídla vám umocní dobře zvolené koření či bylinky. Mezi oblíbenou bylinku patří bazalka. Díky své příjemné chuti, dodá jídlu dokonalost a lehkost.
Bazalka, oregáno, tymián či šalvěj, to vše jsou bylinky, které v kuchyni používáme. Pojďme se podívat hezky z blízka, jak vypadá bazalka, jak bylinku pěstovat a na úžasné bazalkové recepty.
Jak pěstovat bazalku?
Bazalka má dobrou vlastnost, že ji lze pěstovat i v truhlíku na okně. Bylinka potřebuje dostatek světla a tepla. Pokud jste si ji ze semínka nestihli zasadit v květnu, stačí ji teď koupit už v podobě statné rostlinky. V případě, že si troufnete na sázení, je třeba semínka sázet řídce a zlehka je prstem přitlačit. Je dobré si zapamatovat, že bazalka nesnáší přízemní mrazíky. Bylinka potřebuje dostatečnou zálivku, ale nesmí se přelívat. Bazalkám nedělá dobře ani vítr a prudký déšť, který způsobuje černé skvrny na listech. Rostlinu zalévejte ráno a večer.
Bazalkové aroma
Nejkrásnější vůni mají listy těsně před květem. V období květu je nejlepší doba, kdy bazalku sklízet. Rostlinku seřízněte. Nesmíte ji vytrhávat, jinak by znovu neobrazila. Bazalka je kořením, které dokáže podle pověr zbavit i opilosti. V léčitelství je zbožňována pro obsah silic, tříslovin, minerálních látek a vitaminu C. Bylinka povzbuzuje trávicí činnost a podporuje chuť k jídlu. Jako přírodní produkt funguje proti nadýmání.
Příznivě stimuluje činnost žaludku a odbourávání tuků. Zlepšuje metabolismus a působí proti stresu, úzkosti a nespavosti. Při zánětech dásní a krku či aftech ji využijte jako kloktadlo. Jedinečné účinky poznáte, když bazalku použijete jako obklad na ránu nebo na bodnutí hmyzem. Bazalce by se měly vyhnout těhotné a kojící ženy či děti do dvanácti let.
Bazalka v kuchyni
Bazalky se liší barvou, velikostí a odrůdou. Mezi balkonové patří Purple opaal, Dark opaal nebo Moulin Rouge. Jde o bazalky s červenými listy. Trpasličí odrůdy se hodí do truhlíků a nesou názvy jako Piccolino, Palla Compatto, či Siam Queen. Vynikající je i citronová bazalka Lime nebo anýzová Cinamonette. Ocimum selloi´Green Peppr připomíná chuť feferonky.
V kuchyni se používají převážně lístky, které se nasekají nebo rozdrtí. Bazalku používejte čerstvou, sušenou nebo ji jednoduše zamrazte. Tepelně opracovaná bylinka získá výraznější chuť a aroma. Bazalku přidávejte do omáček, polévek, salátů, těstovin nebo k rybám. Výborné jsou z bazalky marinády, dresinky nebo pesta.
Bazalkové pesto
Budete potřebovat:
- 150 ml olivového oleje
- 30 listů bazalky
- 2 stroužky česneku
- 50 g nastrouhaného parmazánu
- 50 g piniových oříšků
Česnek si nakrájíme nadrobno. Osmažíme si nasucho na pánvi piniové oříšky. Do keramického hmoždíře přidáme dvě třetiny oleje, bazalku, česnek a opražené ořechy. Roztlučeme směs na kaši a následně přilijeme zbytek oleje a vmícháme parmazán. Můžeme směs dochutit solí.