reklama

Barvy ovlivňují vaši psychiku víc, než si myslíte: Můžete to využít ve svůj prospěch

Náš život ovlivňuje kdeco, barvy nevyjímaje. To, do jaké barvy se obléknete, jakým odstínem máte vymalovaný pokoj nebo jakou barvu má talíř, ze kterého jíte, má nepopiratelný vliv na vaši psychiku. Jak na nás barvy působí a čím nám mohou v životě pomoci?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Barvy na nás působí víc, než jsme si možná ochotni připustit. Ovlivňují naši náladu, paměť, bdělost, zdraví, ale třeba také chuť k jídlu. Obor, který se vlivem barev na psychiku a zdraví zabývá, se jmenuje koloroterapie. Jde o prastarou metodu alternativní medicíny, na kterou v dnešním moderním světě můžeme hladce navázat.

Nejpestřejší barevnou paletu jednoznačně nabízí příroda, ale ani chemický průmysl za ní nezaostává. U každé jednotlivé barvy obvykle existuje široká škála odstínů a je čistě na vás, který zvolíte. 

  Život je krásný ve všech svých barvách, dokonce i v těch temnějších, protože tu jsou z nějakého důvodu. - Chris Martin, britský hudebník Barvy, žena

Oblíbená barva o vás leccos vypovídá a není nic neobvyklého, pokud se vaše preference časem změní. Mění se vaše osobnost, vyvíjíte se a máte jiné potřeby. Příjemné vám jsou jiné věci, začne se vám líbit jiná barva. Jejich obliba určitým způsobem zrcadlí vaše aktuální potřeby a vy si obvykle intuitivně vyberete "tu pravou".

Pokud se o barvách chcete dozvědět víc a naučit se využívat jejich potenciál, prohlédněte si naši grafiku. Dozvíte se v ní, jak jednotlivé barvy působí.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

reklama
reklama