Alzheimer je nemoc chytrých lidí. 10 varovných příznaků, které byste neměli podcenit
Není moc chorob, o kterých by lidé vtipkovali. O Alhzeimerovi ano. Dokud se s ním nesetkají v nejbližším okolí, kdy se babička nebo táta, dosud chytří, vtipní a podnikaví, promění v zoufalé trosky, bloudící ulicemi bez šatů a bez představy, kdo a kde jsou.
Počet Čechů, trpících Alzheimerovou chorobou, se za posledních padesát let ztrojnásobil. Alarmující přesun výskytu choroby mezi mladší ročníky potvrzují i zástupci sítě Alzheimercentrum, která se na péči o nemocné v ČR specializuje. Podle odborníků jsou na vině kromě genů také stres, přepracování a nedostatečná regenerace mozku.
Věda dosud nevysvětlila, proč dvě třetiny ze 150 tisíc českých pacientů tvoří ženy, hlavně ty s vyšším IQ a vzděláním. Faktem ale zůstává, že lidé s nižším vzděláním nemocí trpí jen zřídka.
Demence není součástí stárnutí
Tato nemoc - právě dnes si připomínáme Mezinárodní den Alzheimerovy choroby - není jen ztráta paměti, ale změna celé osobnosti. Poškozuje část mozku, která řídí paměť, myšlení a jazykové schopnosti, později i pohyb. Výsledkem je demence.
Ta byla dříve považována za průvodní jev stárnutí - odsud název stařecká či senilní. Proto bývají první příznaky Alzheimera často podceňovány a lidé je považovány za součást stárnutí. Demence však není normální součástí vyššího věku. Je vždy důsledkem poškození mozku.
Zapomínání, s nímž si tuto chorobu spojujeme nejvíc, ale nemusí být tím přesným příznakem. Zapomenout může každý, například vlivem momentální kondice, na níž se podepisuje sousta dalších okolností. Například stres a přetížení, nebo naopak únava a následný útlum.
Jak udržet mozek v kondici?
Až půjdete na procházku, vyberte si nějaký náročnější terén, kde budete muset přemýšlet nad každým krokem.Ještě lepší je prý tanec. Podle lékařů je také dobré nezaměstnávat pouze jednu hemisféru mozku, důležité je namáhat obě. A tak jestli jste levák, zkuste si občas čistit zuby pravou rukou. Jestli držíte lžičku v levé, přehoďte si ji občas do pravé.
Deset varovných příznaků
Pozornost byste měli věnovat i jiným varovným příznakům, které se mohou objevit v kterémkoliv věku: Patří k nim hlavně těchto deset:
- ztráta schopnosti dělat dosud důvěrně známé věci - třeba jak se vaří svíčková, řídí auto, sází růže
- nápadně časté postrádání věcí - peněženka se pak najde třeba v lednici, rubem stejné mince je je ukrývání věcí - třeba peníze se pak už nikdy nanejdou
- bezradnost a nejistota v běžných životních situacích, často doprovázená potížemi s penězi, chybná rozhodnutí
- problémy s vyjadřováním ("kde mám tam to, jak se tím otvírají dveře"), obtíže při vedení rozhovoru
- zpomalená chůze, neobratnost, časté pády
- nedostatek ohledů k druhým - ať už se jedná o blízké doma, nebo neurvalost a hrubost k ostatním, nezdvořilé chování, neomalené zírání
- podrážděnost a podezíravost
- ztráta zájmu o okolí
- poruchy spánku, které vedou ke zmatenosti v místě i času
- podivné zvyky - u jídla, v oblékání, nutkavé chování, hromadění věcí, nesmyslné činnosti a pohyby
Pečovatelé obvykle onemocní také
Jak nemoc postupuje, dochází k výraznému zhoršení paměti a nemocný není schopen žít bez pomoci. Potřebuje prakticky trvalý dohled. Přestává být soběstačný nejprve při složitějších činnostech (vaření, řízení automobilu, nákup, úklid…) a později i při jednodušších úkonech sebeobsluhy - jídlo, osobní hygiena atd. Často se objevuje inkontinence. Mohou se vyskytnout poruchy chování, bludy či halucinace.
Pečovat o takhle nemocného je strašně vysilující. "Není ostudou svěřit pak člověka do péče odborného zařízení. Pečující většinou přijde o práci, ale především je vysílen psychicky a fyzicky a mnohdy sám onemocní," varuje Jaroslava Jůzová, ředitelka a zakladatelka sítí Alzheimercentrum. Medicína takovému stavu říká syndrom nemocného pečovatele.
Přijďte včas
Včasná diagnóza může pacientovi i rodině dosti ulehčit. Pomocí testů se dá odlišit takzvaná mírná kognitivní porucha, která může mít léčitelné příčiny (deprese, přepracování, a jiné). Pokud nemocný nechce navštívit lékaře, může se o radu či přímo k otestování obrátit na kontaktní místa České alzheimerovské společnosti (kontakty na www.alzheimer.cz), případně na některou z lékáren zapojených do projektu Poradenství a péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou (více na www.lekarnici.cz).
I když tuto nemoc nelze vyléčit, existují doporučení a léky, které zmírňují některé příznaky a mohou oddálit zhoršení demence. Tyto léky je zapotřebí nasadit včas, proto je vhodné při výskytu neobvyklých příznaků neodkládat vyšetření u lékaře.