Akné v dospělosti: Kosmetika a úprava jídelníčku je základ, někdy je nutný laser
Akné v dospělosti trápí mnoho lidí, především pak žen, a to nejen v období menstruace či jiných hormonálních změn. Jak proti němu účinně bojovat?
Akné nemusí potrápit jen v pubertálním věku, ale i v dospělosti. Na vině jsou především hormony, genetické dispozice nebo stres. Spouštěčem může být i špatná strava nebo nevhodná kosmetika.
"Občasným akné v dospělosti mohou trpět především ženy, například během menstruace či v těhotenství, kdy dochází k hormonálním změnám. Pokud je ale akné přítomno delší dobu je dobré o pokožku speciálně pečovat", říká dermatoložka MUDr. Lucie Jarešová z pražské ordinace L Dermamedest.
Nejčastěji se akné v dospělosti objevuje v obličeji, na krku, na zádech, nebo pažích. Jak s akné bojovat?
Kosmetika je základ
Ještě předtím než navštívíte dermatologa, je dobré si udělat kosmetickou čistku a zaměřit se na to, zda nenajdete krém či make-up, který vaší pleti nesedí a kvůli kterému se akné na obličeji nebo těle spouští. Pokud máte problematickou pleť, dost možná máte v koupelně přípravky s obsahem alkoholu, které mají odmašťující účinek. To je v pořádku, ale neměly by být příliš agresivní.
"Vhodné nejsou hutné krémy, které nedovolí pokožce dýchat a krémy mastné, které zhoršují ucpávání mazových žlázek. Tady pozor na fotoprotektivní přípravky, které jsou mastné a v kombinaci se sluncem způsobí takzvané akné mallorca. Ideální jsou krémy, které obsahují retinol, kyselinu azelaovou nebo ovocné AHA kyseliny v nižší koncentraci," vysvětluje dermatoložka.
Zaměřte se na stravu
Asi není žádným překvapením, že dalším důvodem, proč vaše pleť není optimální, může být strava. Úprava jídelníčku je i skvělou prevencí, jak předcházet výskytu akné a jiným kožním problémům. Mnoho lidí si například stěžuje na to, že jim akné zhoršuje konzumace mléčných výrobků a rafinovaného cukru. Pokud tak už máte s akné problém, možná se vyplatí tyto potraviny na chvíli z jídelníčku vyřadit.
Obecně se pro kvalitní pleť doporučuje racionální výživa se sníženým obsahem živočišných tuků a bohatá na vlákninu. Vhodné nemusí být potraviny s obsahem jednoduchých cukrů, mléčné produkty a pečivo z bílé mouky. Dráždivé může být i kakao, káva a velmi kořeněná jídla.
Laser a chemický peeling
Úspěšné vyhojení akné může někdy vyžadovat kombinaci celkové i místní léčby. V rámci přímého ošetření postižených míst se uplatňují krémy s dezinfekčním a hojivým účinkem. V případě, že po vyhojení akné zůstávají na kůži pigmentové skvrny nebo jizvičky, lze provést ošetření pomocí různých tipů laserů. Cílem je obnovení tvorby kolagenních vláken v hluboké vrstvě kůže. "Pleť se postupem času vypíná, jizvy se vyrovnávají a vzhled postižené kůže se významně zlepšuje. Konečný výsledek laserového ošetření se projeví za dva až šest měsíců," říká dermatoložka. Stejně dobrou službu udělá také microneedling, kdy po jeho použití dochází ke stažení pórů.
Zmírnit projevy akné můžete také díky chemickému peelingu. Jedná se o lékařskou techniku, kdy se aplikací a působením jedné nebo více AHA kyselin destruuje kůže určité hloubky. AHA kyseliny jsou ovocné kyseliny, které se přirozeně vyskytují v ovoci a dalších potravinách a exfoliací pomáhají uvolnit a odstranit mrtvé povrchové vrstvy kůže. Přirozeně pak dochází ke stimulaci obnovy buněk v různých vrstvách kůže.