reklama

Nepřináší zázraky a je to dřina. Ájurvéda ji ale zbavila úporných migrén

Propadly jí Kourtney Kardashianová, Simona Krainová i Klára Issová. Popularita ájurvédy v posledních letech stoupá. Jezdí se za ní do Indie, na Srí Lanku, ale i na Vysočinu. Do Indie na detoxikační ájurvédský pobyt vyrazila před dvěma lety poprvé také 49letá Monika Kudelová.

Tradiční indická medicína ájurvéda.
Tradiční indická medicína ájurvéda. | Foto: Aktuálně.cz / Resort Svatá Kateřina

"Na ájurvédský pobyt jsem se dostala vlastně úplnou náhodou. Na Facebooku svojí kamarádky jsem viděla fotku z Indie právě z takového pobytu a organizátorka mi nabídla, ať se k nim připojím. Podařily se mi sehnat peníze i domluvit si měsíční dovolenou v práci. Odjížděla jsem tehdy s tím, že jsem měla vleklé zdravotní potíže," popisuje Monika Kudelová, která pracuje jako provozní v jedné kulturní organizaci. 

Měsíční pobyt v ájurvédském resortu na západě Indie, obklopeném džunglí, jí pomohl s častými migrénami i posílením imunity. "Místo pravidelných migrén každý měsíc jsem měla migrénu jenom třikrát do roka," mluví o své zkušenosti provozní.

Alžběta Wolfová, antropoložka z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, před časem pro Český rozhlas uvedla, že lidé často ájurvédu vyhledávají jako alternativní způsob léčby svých potíží. "Z vlastní zkušenosti a zkušeností mých přátel můžu říct, že na spoustu tělesných, zdravotních problémů to funguje, ale ne na všechno," uvedla. Wolfová zkoumala ájurvédu ze socioantropologického hlediska několik let, mimo jiné také v různých ájurvédských centrech.

Spojení těla a okolního prostředí

"Když jsem začala v roce 2013 výzkum, tak to nebylo nikde. Všichni mi říkali: 'Co to děláš, seš ezo?' A teď najednou je to všude a pomalu jsou lidi divný, když nikdy neměli takzvanou ašvagandu (blahodárnou bylinu, pozn. red.) a ájurvédský čaj," přiblížila Wolfová. Přiznala také, že "ájurvéda je tržní artikl, který se dobře prodává". "To slovo označuje systém takzvané tradiční medicíny, systém zacházení se zdravím, který má různé směry a odnože a vychází ze specifické představy těla ve vztahu k okolnímu prostředí a toho, jak s ním zacházet, aby netrpělo a vydrželo," dodala. Sama považuje za zásadní to, že ájurvéda pracuje s tělem, které je propojené s okolním prostředím.

"Základem je vždy práce se třemi základními pilíři zdraví: vhodná strava z pohledu individuální konstituce, spánek a vhodná aktivita. V prvním kroku každého pobytu je důležité pomoci se tělu i mysli navrátit se k individuální vrozené harmonii. K tomu se používají ájurvédské terapie, změna jídelníčku a úprava denního režimu," vysvětluje lektorka jógy a ájurvédských technik Zuzana Klingrová.

"Těch 21 dní pobytu mi přišlo jako ideálně dlouhý čas na to, aby byla léčba efektivní. Na začátku, na konci pobytu a pak dvakrát týdně probíhají konzultace s ájurvédským lékařem, který předepisuje jednotlivé procedury a kontroluje zdravotní stav jednotlivých lidí. Ráno po probuzení se cvičí jóga, pak se snídá a po snídani navštěvujeme procedury. Bývají to třeba bylinkové olejové masáže a další speciální uvolňovací techniky," popisuje Monika Kudelová svou zkušenost.

Žádné čekání na zázraky, ale dřina

Zuzana Klingrová však varuje, že odjet na ájurvédský pobyt neznamená "lehnout si na lehátko a čekat na zázraky". "Ájurvédské terapie nejsou aromaterapeutické masáže. Je to 'dřina', kdy terapeut, léčivé oleje a byliny pomáhají odchodu odpadních látek z těla. Někdo se může cítit extrémně unavený, jiného může bolet hlava, avšak stojí to za to! To, co ucítíte po pár dnech, je pocit lehkosti a znovuzrození," dodává.

Součástí ájurvédského pobytu je kromě odpočinku a procedur také vnitřní očistná kúra, která vyžaduje i ryze praktická opatření. "Důležité je mít svůj záchod, rozhodně jej nesdílet s někým dalším, který taky prochází očistnou kúrou," říká Monika Kudelová.

Ájurvéda nepracuje s klasickým pojetím půstu, před nástupem na takovýto pobyt však Zuzana Klingrová doporučuje odlehčit jídelníček a omezit, nebo ideálně úplně vynechat kávu a alkohol. "Z pohledu ájurvédy hladovění zvedá vzdušnou dóšu Vátu, která zodpovídá v těle za pohyb. Ať už mluvíme o pohybu například střev, nebo myšlenek. Pokud je tato dóša příliš zvýšená, nese to spoustu zdravotních rizik na úrovni fyzické i mentální. Až za 70 procent nemocí stojí právě zvýšená Váta. Tedy jinak řečeno, zařazení půstu a hladovění bez předchozí konzultace může být chůze na hraně útesu," dodává lektorka.

Během pobytu se lidé stravují také dle ájurvédských zásad a konzumují čerstvé, sezonní potraviny s vyváženou nutriční hodnotou. "Ájurvéda používá odlehčené dny, kdy se zařazuje jednodruhová strava. Používá očisty ve formě ájurvédských terapií, které se volí podle zdravotního stavu, vrozené konstituce a aktuální odchylky od vrozené konstituce," vypočítává Klingrová.

"Vypnu a nechám o sebe pečovat"

Intenzivní očistný pobyt pančakarma se doporučuje obvykle jednou ročně. Monika Kudelová se jej proto účastnila vloni a letos se chystá znovu. Tentokrát už jako spoluorganizátorka. I doma v Praze myslí na ájurvédské zásady, přiznává však, že dodržovat je v každodenním shonu je náročné.

"Tak třeba jídlo by mělo být vždycky čerstvě uvařené, to ale prostě každý pracovní den nestíhám. Ale třeba po 17. hodině už bych neměla jíst sýry a oříšky a piju čaj z koriandrových semínek, který čistí. A ráno vypiju půl litru teplé vody s citronem," vyjmenovává.

"Na prvním pobytu pro mě byla nejhorší projímavá tableta, to bylo opravdu náročné. Ale pod dohledem mi za dva dny bylo líp. Nejlepší na celém pobytu je to, že vypnu a nechám o sebe pečovat. Každý den mě někdo masíruje, můžeme se koupat v bazénu, meditovat a jsme obklopeni přírodou. V Česku začíná sychravý podzim, a já se ohřívám na slunci v teple," říká.

Za ájurvédskými pobyty ale nemusí lidé jezdit až do jižní Asie, nabízí je i známý Resort Svatá Kateřina na Vysočině. Lidé sem na ně jezdí kvůli vleklým bolestem zad, s ženskými zdravotními potížemi, ale i za hledáním nového životního směru. "Ájurvéda přistupuje k tělu komplexně, řeší nejen očistu na úrovni fyzické, ale mentální i emocionální. Hodně řeší také následky chronického a dlouhodobého stresu, který je tichým zabijákem," vysvětluje Zuzana Klingrová, lektorka jógy a ájurvédských technik.

Po absolvování ájurvédské série se lidé často cítí lehčeji a plní energie. "Ájurvéda pracuje s trávicím ohněm Ágní, který nám pomáhá trávit na úrovni fyzické, což znamená, že umíme lépe využít živiny, které dostáváme z potravy, tvoříme méně odpadu a vzniká méně toxických látek nesprávným a nedostatečným trávením. Ágní nám pomáhá trávit také na úrovni mentálně emocionální vše, co nám život přináší. Síla tohoto trávicího ohně nám pomáhá trávit život sám," uzavírá Klingrová.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama