reklama

8 rad pro zdravější grilování

Grilování je oblíbený, ale nepříliš zdravý způsob úpravy jídla. Zkuste grilovat zdravěji - tady je 8 rad!

Foto: Žena

Nad českými vesnicemi i městy opět stoupá dým. Dým z grilování, jemuž Češi doslova propadli. Přidávají si tak ke své zdravotní zátěži další riziko.

Máme pro vás 10 rad, které pomohou snížit či omezit nezdravé důsledky tohoto způsobu úpravy pokrmů. Nemusí jít hned o rakovinu, způsobenou přepálenými látkami. Problémem bývají i nákazy z jídla.

Pozor po nákupu!

Pokud nakoupíte v běžné tržní síti, nečeká na vás žádné riziko - potraviny živočišného původu byly vyrobeny pod veterinárním dozorem.

Ale už během převozu na místo je možné se dopustit některých chyb. Maso i uzeniny se totiž například při transportu v rozpáleném autě snadno zapaří, může dojít k pomnožení na povrchu se vyskytujících mikroorganismů. Pak hrozí nebezpečí salmonelózy.

Pro převoz je tedy vhodné použít speciální chladicí tašku, případně podle starého známého receptu zabalit maso do několika vrstev novin. Určitě není správné převážet maso a uzeniny jen v plastových pytlících.

Než rozpálíte gril...

Před grilováním nebo opékáním uzenin dávejte pozor, zda jde o výrobek v pravém střívku, nebo v umělém, které je nutné odstranit.

Při tepelné úpravě kontrolujte, aby byly kousky masa i uzenin propečené a nikoli jen opečené na povrchu. Zdraví neprospívá ani zuhelnatělý povrch grilovaných potravin.

Zkuste grilovanou zeleninu a ryby

Nikdy nepokládejte hotové maso na místo, kde leželo předtím syrové. Nepoužívejte také na syrové a hotové maso stejné náčiní - to je jedna z nejčastějších chyb. Po manipulaci se syrovým masem si pečlivě umyjte ruce.

Rady pro chuť i zdraví

Používejte vhodný gril. V případě, že zvolíte gril na dřevěné uhlí, tak si obstarejte kvalitní palivo

Grilovat lze maso, uzeniny, zeleninu, ale také třeba hermelín (v alobalu). Mějte na paměti, že každá z potravin vyžaduje specifickou "předúpravu". Například dobu grilování masa zkrátíte naklepáním jednotlivých kousků a vhodným výběrem (mladé netučné maso)

Maso - tradiční surovinu na grilování - vždy naložte do marinády nejméně na dvě až tři hodiny, nejlépe ovšem přes noc. Pro tento účel používejte nádoby ze skla, porcelánu nebo kvalitního plastu, které lze bez problémů umístit do chladničky. Vyhněte se kovovým krabicím. Dobrou marinádu připravíte snadno doma, případně zakoupíte v obchodě už hotovou.

Den předem je vhodné udělat také některé omáčky, naopak zeleninové saláty by měly být zhotoveny těsně před podáváním.

Včas před samotným grilováním vyndejte maso z chladničky, aby získalo "pokojovou" teplotu (výjimkou jsou mletá masa a ryby, které je dobré navíc ještě osušit)

Myslete na dostatečné rozehřátí grilu, jen tak docílíte křupavé kůrky, která udrží šťávu uvnitř.

Během grilování maso obracejte speciálními kleštěmi, případně lopatkami, abyste ho nepropichovali a nevytekla z něj šťáva. Zamezte kontaktu případných plamenů s masem a odkapávání tuku na rozžhavené dřevěné uhlí (minimalizujete tak vznik látek nebezpečných pro zdraví). Využívejte možnosti zabalení potravin do alobalu

Nakonec vše pečlivě očistěte, jen tak se příště opět budete těšit na příjemný zážitek.

Dobré rady, jak omezit rizika:

1. Používejte vhodný gril. V případě, že zvolíte gril na dřevěné uhlí, tak si obstarejte kvalitní palivo

2. Grilovat lze maso, uzeniny, zeleninu, ale také třeba hermelín (v alobalu). Mějte na paměti, že každá z potravin vyžaduje specifickou "předúpravu". Například dobu grilování masa zkrátíte naklepáním jednotlivých kousků a vhodným výběrem (mladé netučné maso)

3.Maso - tradiční surovinu na grilování - vždy naložte do marinády nejméně na dvě až tři hodiny, nejlépe ovšem přes noc. Pro tento účel používejte nádoby ze skla, porcelánu nebo kvalitního plastu, které lze bez problémů umístit do chladničky. Vyhněte se kovovým krabicím. Dobrou marinádu připravíte snadno doma, případně zakoupíte v obchodě už hotovou

4.Den předem je vhodné udělat také některé omáčky, naopak zeleninové saláty by měly být zhotoveny těsně před podáváním

5.Včas před samotným grilováním vyndejte maso z chladničky, aby získalo "pokojovou" teplotu (výjimkou jsou mletá masa a ryby, které je dobré navíc ještě osušit)

6.Myslete na dostatečné rozehřátí grilu, jen tak docílíte křupavé kůrky, která udrží šťávu uvnitř.

7.Během grilování maso obracejte speciálními kleštěmi, případně lopatkami, abyste ho nepropichovali a nevytekla z něj šťáva. Zamezte kontaktu případných plamenů s masem a odkapávání tuku na rozžhavené dřevěné uhlí (minimalizujete tak vznik látek nebezpečných pro zdraví). Využívejte možnosti zabalení potravin do alobal

8. Nakonec vše pečlivě očistěte, jen tak se příště opět budete těšit na příjemný zážitek.

"Jsem rád, že se toho Iveta nedožila." Seriál o Bartošové to od blízkých schytal | Video: Michaela Lišková
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama