reklama

Zdravotní problémy za které může klimatizace: rýma, bolest hlavy, suché oči

Klimatizace bývá v tropických vedrech naší spásou. Jak už dobře víme, ne vždy nám pomáhá. Je totiž potřeba naučit se ji používat správně. Jinak nadělá víc škody, než užitku.

Foto: iStock

Na první pohled vypadá jako neškodná výhoda v horkých letních dnech. Může však způsobit nemalé problémy. Obzvlášť v případech, kdy není kvalitní, dobře nastavená a bez pravidelného čištění. 

Málokdo dodržuje doporučené nastavení, kdy by mezi venkovní teplotou a vzduchem v chlazeném prostoru neměl být větší rozdíl než 5 °C. Komfort se rázem promění v časovanou bombu. Podívejte se na 7 zdravotních problémů, za které může i klimatizace.

Angína z tepla?

Proč se nám podaří v létě nachladit? Odpověď je jasná. Můžou za to zmrzliny, ledové nápoje, příliš chladící klimatizace nebo mokré plavky. Výkyvy teplot jsou velkou zátěží pro imunitu, která změny nezvládne a dovolí okolním bacilům navštívit náš organismus.

Většinou se z nemoci dokážeme vyhrabat sami, stačí si zakoupit volně prodejné léky s dezinfekčním účinkem. Ale když už opravdu marodíme s angínou, neměli bychom nic podceňovat. Jak poznáme angínu? Stačí otevřít pusu, jazyk stlačit dolů, a pokud je hrdlo zarudlé a na mandlích jsou bělavé či nažloutlé povlaky, je diagnóza prakticky nezaměnitelná. Počítejte s tím, že pokud dostanete antibiotika, pobyt na přímém slunci a ve velkém horku je pro vaše tělo velkou zátěží.

Řada antibiotických léků také může vyvolat fotosenzibilizaci (citlivost na sluneční paprsky), což je v případě sluných letních měsíců velmi nepříjemný problém. Rozhodně angínu nepodceňujte, může se z ní vyklubat vážnější onemocnění jako zánět hrtanové příklopky.

Celé léto bez hlasu

Nízká teplota ochromí pohyb řasinkového epitelu dolních dýchacích cest. V oblasti hrtanu a hlasivek se začne hromadit hlen a po čase ochraptíme. V létě se vše hojí tak nějak hůř, proto obyčejné cucání pastilek na hlasivky s medem nemusí pomoci. V nejhorším případě skončíte u lékaře, který vám předepíše sprej do krku s antibiotickými účinky.

Rýma z klimatizace

Čím je tepleji, tím snadno v obchodním domě, kde je klimatizovaný prostor nastydnete. A právě letní je nejčastějším příznakem. Při snížení imunity z teplotního šoku, dostávají viry šanci se udržet ve vyschlé nosní sliznici.

Když vaše prevence selže, musíte se pustit do samotné léčby. Akutní virová rýma je provázená vodnatým výtokem z nosu. I obyčejná rýma se promění v peklo, pokud se virové onemocnění změní v bakteriální, začne se ucpávat Eustachova trubice, která vyrovnává tlak ve středním uchu. V nejhorším případě pokročí nemoc v zánět dutin, který se projevují bolestí čela a tváří nad postiženou dutinou.

Na rýmu si pořiďte kapky nebo sprej, který zabrání otoku sliznice a zvlhčí ji. Zvyšte příjem vitamínu C a posilujte imunitu. Hodně pijte (ideálně teplé nápoje) a inhalujte slanou vodu. Pokud se po týdnu stav nezlepší, navštivte lékaře.

Zhoršení alergie

Odborníci se domnívají, že je klimatizace příčinou zhoršení alergie. V uzavřeném okruhu cirkulují bakterie, prach, roztočí nebo plísně. Pokud tedy přístroj není kvalitní a neobsahuje dostatečné filtry, které zachytí miniaturní částice mechanického charakteru, může dojít k pořádnému maléru.

I když budete v rukou nejmodernějších přístrojů, i tak byste se, pokud trpíte velkými alergiemi, měli vyhnout pobytu v malých chlazených prostorech.

Syndrom suchých očí

Lidé s alergií, ti co pracují u počítače a dokonce i pobyt v klimatizované místnosti, může způsobit problém s nedostatkem slz, což má za následek syndrom suchých očí. 

Příznaky:

  • pálení
  • štípání
  • dráždění
  • zarudnutí
  • pocit pískových zrn v očích
  • citlivost na jasné světlo
  • pocit únavy
  • nepříjemný pocit v oku
  • obtížnosti spojené s nošením kontaktních čoček

Léčba je založená především na prokapávání umělými slzami. To zajistí účinnou pomoc, ale není to jediná možnost. Důležitým faktorem je úprava jídelníčku. Vaše tělo potřebuje antioxidanty Omega-3, na přímém slunci noste brýle s ochranným faktorem a vyhýbejte se přímému foukání.

Zánět trojklaného nervu

Původ může být primární, kdy je nejasný nebo sekundární, při němž jeho původ snadno objasníme. Trojklaný nerv může souviset se zánětem zubů, dutin nebo očnice. Netvrdíme, že klimatizace problém spouští, ale rozhodně mu nijak nepomáhá. Studený vzduch stav ještě zhoršuje.

Příznakem je bolest nervového původu. Projevuje se pozvolna narůstající intenzitou a kolísavostí. Bolest je tupá a silná, často ji doprovází brnění v postižené oblasti. Pacienti popisují nesnesitelnou bolest, která střílí do zubů, ucha i hlavy. S léčbou vám pomohou neurologové.

Bolest kloubů

Jeden z hodně podceňovaných problémů. Nevíte, proč vás podivně bolí loket nebo rameno? Stačí si vybavit, kterým směrem na vás v autě pofukoval větrák. Nechce-li váš partner zvýšit nastavenou teplotu, je lepší si přes sebe přehodit svetřík. Prochladlé klouby nejsou nic příjemného.

Když už vás bolí kolena nebo loket, použijte hřejivé masti nebo náplasti, které odpomohou od nepříjemné tupé bolesti, klouby se prohřejí a za pár dní už budete mít pokoj.

Za co ještě může klimatizace?

  • suchý kašel
  • bolest hlavy
  • suchá pleť
  • vysušené vlasy
  • oteklé oči
  • teplotní šok
  • zhoršené astma
  • ofouknutá krční páteř

7 rad pro správné použití klimatizace

  1. Správně ji nastavte.
  2. Rozdíl v porovnání s okolní teplotou by měl být maximálně 5 °C.
  3. Udržujte jednotku v dobrém hygienickém stavu.
  4. V autě je dobré pouštět ji po intervalech 15 minut.
  5. Nenechte vzduch foukat přímo na sebe.
  6. I klimatizovanou místnost byste měli občas větrat.
  7. Lidé s astmatem, chronickými dýchacími obtížemi a oslabenou imunitou by si ji neměli pouštět vůbec.

 

 

 

reklama
reklama
reklama