reklama

7 tipů pro zdraví vašeho mozku: Proč byste si měli dopřát každý den chvíli ticha?

To, že ticho léčí, je známá, ale také značně podceňovaná věc. Mnohé studie ukazují, že ticho je v lidském životě mnohem důležitější, než si často myslíme. Má blahodárné a ozdravné účinky na psychiku i mozek. Co můžete každý den udělat, aby hlava "dobře fungovala" a mozek si udržel dobrou nebo ještě lepší kondici?

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Blahodárné účinky ticha na lidskou psychiku a zdraví mozku jsou známé, nicméně stále dosti podceňované. Ticho má v lidském životě zásadní význam, který si mnohdy vůbec neuvědomujeme. 

Žijeme v hlučném světě. Z každé strany vnímáme hned několik zvukových vjemů, které dohromady tvoří více či méně příjemnou zvukovou kulisu. Hluk projíždějících aut, tlumené hučení počítače v kanceláři nebo lednice v kuchyni, hlasitá hudba, televize, rádio, hlasy a zase hlasy…

  „Tiší lidé mají nejhlasitější mysl.“ Stephen Hawking, britský teoretický fyzik Mozek a ticho, žena

Je prokázáno, že hluk obecně zvyšuje napětí a stres. Lidé žijící v rušném prostředí obvykle nemívají poškozený sluch, ale zvýšenou hladinu stresových hormonů.

Studie německých a amerických vědců z roku 2013, která porovnávala účinky pěti různých zvukových vjemů na mozek myší, ukázala zajímavou věc. Zjistilo se, že pouze v důsledku absolutního ticha došlo u zkoumaných hlodavců k nárůstu nových neuronů v mozku, a dokonce ke vzniku nových mozkových buněk. Z výsledků tedy jednoznačně vyplývá, že ticho je pro člověka zásadní a mimořádně prospěšné. Je blahodárnější i než relaxační nebo "mozek aktivující" hudba.

Co můžete pro zdraví svého mozku udělat v běžném "hlučném" životě, najdete v naší grafice.

reklama
reklama