reklama

7 důvodů ke změně hormonální antikoncepce: Jak poznáte, že vám ta vaše nedělá dobře

Jen máloco ženám umožnilo takovou svobodu jako možnost se rozhodnout, kdy chtějí mít dítě. Hormonální antikoncepce patří k největším vynálezům 20. století, ale i přes svůj velký vývoj, který prodělala, nemusí všem dělat dobře.

Foto: iStock

Ženy, které užívají hormonální antikoncepci, si mohou stěžovat na bolesti hlavy, změny nálad, nechuť k sexu, nepravidelné menstruační krvácení a další nepříjemnosti.

Pokud jste právě začala hormonální antikoncepci užívat nebo jste přešla na jiný preparát, dejte svému tělu dvou- až tříměsíční zkušební lhůtu. Horší pleť, změny nálad nebo špinění jsou docela běžné a nemusíte ještě panikařit. 

Co si ale od antikoncepce nenechat dlouho líbit?

1. Trápí vás silné krvácení nebo silné menstruační křeče. To rozhodně není něco, s čím se musíte smířit. Naopak. Gynekolog by o takových potížích měl rozhodně vědět a měl by pro vás najít takový hormonální preparát, díky kterému bude menstruace pravidelná a snesitelná.

2. Vaše emoce jsou v takovém stavu, že připomínají rozbouřené moře. Kromě častých změn nálad trpíte úzkostmi, depresivními stavy. Rozhodně to neomlouvejte s tím, že "to určitě přejde".

3. Chuť na sex se změnila. Najednou už ani nevíte, proč tu antikoncepci brát, když stejně o žádné intimnosti nestojíte. Existuje poměrně velká skupina žen, které tvrdí, že to u nich bylo způsobeno právě antikoncepcí.

4. Nepoznáváte svou chuť k jídlu. Je buď obrovská, nebo žádná. Bohužel i to je další možný vedlejší účinek hormonální antikoncepce.

5. Jste unavená, točí se vám hlava, máte migrény. Jedná se o mimořádně silné vedlejší účinky, o kterých by měl lékař okamžitě vědět.

6. Bolí vás prsa. Nejen před menstruací, ale mnohem častěji.

7. Zhoršila se vám pleť a vlasy. Mnoho uživatelek si naopak hormonální antikoncepci v tomto ohledu pochvaluje, ale někdy vám konkrétní složení nevyhovuje a projeví se to pupínky a horší kvalitou vlasů.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama