reklama

6 nejhorších věcí pro vaše uši: Tyčinky a bazén

Velké, malé, plachťáky - co je z uší vidět, je to nejméně důležité. Hlavní je, co se skrývá vevnitř. Kromě sluchu zde sídlí centrum rovnováhy i regulace tělesné teploty. Čím svým uším nejvíc uškodíte?

Foto: Isifa/Thinkstock

Velké, malé, plachťáky -  co je z uší vidět, je to nejméně důležité. Hlavní je, co se skrývá vevnitř. Kromě sluchu zde sídlí centrum rovnováhy i regulace tělesné teploty. Čím svým uším nejvíc uškodíte?

Sluchové ústrojí velmi zranitelné a náchylné k mnoha onemocněním, spojených s oblastí nosu a krku. Odtud se mohou šířit dále do těla - a mozek je hodně blízko. Lidé mívají tendence tato nebezpečí podceňovat, pokládají některé potíže za malicherné a přicházejí do ordinací ORL často na poslední chvíli.

Ušní tyčinky

Usilovné vrtání tyčinkam v ušním kanálku napěchuje ušní maz tak hluboko, že tam vytvoří nepropustná zátka. Příliš důkladné čištění také může v uchu způsobit závažnou infekcí ze "zapomenutých" vatových vlákének. Samou pečlivostí si můžeme i protrhnout ušní bubínek. Do ucha nepatří ani jiné přeměty - párátko, pinzeta, pletací drát, vidlička … divili byste se, co už na ORL slyšeli za příhody!

Doporučujeme: Zvoní vám v uchu? Nečekejte a utíkejte k doktorovi!

Navíc odborníci tvrdí, že ve skutečnosti si uši vlastně ani čistit nemusíme. Příliš častá hygiena uší je podle nich spíš škodlivá a hlavně by se měla provádět jen v oblasti vnějšího ucha. Úplně prý stačí vytřít ucho růžkem ručníku po koupání.

Ušní svíčky

Jejich účinek prý spočívá v teple, které hoření vytváří. Podtlak, který tak vzniká, údajně vysaje všechen maz a ještě vyrovná tlak v uších i v hlavě, takže odstraní zalehlé uši. V některých zemích jsou však ušní svíce zakázané, například v USA jsou označené jako "nebezpečné zdraví, protože použití zapálené svíčky v blízkosti lidského obličeje přináší vysoké riziko popálení pokožky/vlasů a poškození středního ucha". Pokud vás neleká možnost poranění, třeba spíš vyslechnete tvrzení, že ušní svíčky vůbec nemají předpokládaný účinek. Nevyhnutelný závěr je, že nadělají více škody než užitku.

Hluk

Na rozdíl od zraku, který v noci člověk vypne, sluch je stále v činnosti a nikdy si neodpočine. Měli byste dopřát uším dopřát relaxaci a aspoň občas mít v uších ... ticho. To určitě nechtějí slyšet lidé, kteří si do uší pouštějí ze sluchátek hudba tak hlasitě, že i na tři metry přehluší motor autobusu. Odborníci proto tvdí, že mladá generace bude do 15 let takřka kompletně hluchá.

Hluk může v hraničních případech způsobit poškození sluchu,  ale důsledkem bývají poruchy spánku, vysoký krevní tlak, nemoci srdce a cév a žaludeční vředy. Pro představu:

  • Tikot hodin -  asi 30 dB
  • Šepot z 10 cm - asi 50 dB
  • Běžná konverzace - 50 dB
  • Pračka - asi 60 dB
  • Klapot kláves počítače - 60 dB
  • Bouchnutí dveřmi - 70 dB
  • Saxofon z 40 cm - asi 90 dB
  • Doprava - 90 dB
  • Rockový koncert - 110 dB
  • Hřmění - 120 dB
  • 125 dB - práh bolesti
  • Hlasitý výkřik stejně jako motorová sbíječka - 130 dB
  • Vzlet tryskového letadla je více než 190 dB

Už 140 dB může způsobit trvalé poškození sluchu. Zvuk výstřelu či bouchacích kuliček blízko ucha může přivodit akutní sluchový úraz a dočasnou ztrátu sluchu. Lékaři tvrdí, že nebezpečnější jsou sluchátka vkládaná do ucha.

Potápění

Potápění je čím dál populárnější a do hlubin se vrhají i lidé třeba jen po dvoudenním kurzu. Při potápění není největším rizikem útok žraloků, ale barotrauma. Dojde k němu při příliš rychlém vynoření/zanoření, kdy klesající či vzrůstající okolní tlak působí přetlak/podtlak ve středoušní dutině, což může mít za následek prasknutí bubínku. Stejné riziko vyvolává potápění s rýmou - a totéž platí i pro cesty letadlem.

Ze sportů škodí uším taky box. Při úderu na boltec se vylije krev mezi kůži a chrupavku. Pokud se to stane častěji, vyvolaný efekt opuchlého a zprohýbaného boltce přetrvá pod názvem Květákové ucho. A časem se poškodí nejen vnější ucho, ale i to střední a vnitřní s rovnovážným ústrojím.

Piercing

Móda je móda, ale přesto byste měli myslet na to, že při piercingu často vzniká perichondritis - vážná infekce vnější chrupavky ucha, která se však rychle a nebezpečně šíří do okolních tkání a může tak zasáhnout kromě vnitřního ucha i oči nebo dokonce mozek. Při zarudnutí, svědění nebo opuchnutí  je potřeba ozdobu okamžitě vyjmout a zajít k lékaři. 

Koupání

Častý pobyt ve studené vodě bez náležité ochrany uší se může stát důvodem zhoršení sluchu a nakonec i ohluchnutí.
Kůže, vystýlající ušní kanálek, je tenčí než jeden milimetr a snadno se podráždí. Na ochranu citlivého ušního bubínku se začnou v kanálku tvořit kostěné výběžky - exostózy. Přes tuto překážku zvuk proniká jen s čím dál většími obtížemi. Prvním příznakem je, když se vám po plavání špatně dostává voda z ucha.

To je ale zároveň nejvyšší čas běžet k lékaři ! Protože později už to bude jedině horší. Potíže se bohužel většinou plně projeví až v okamžiku, kdy jsou výrůstky už tak velké, že téměř blokují celý ušní kanálek. Způsobují poruchy sluchu a bolestivé záněty.

Tento problém se objevuje u lidí, kteří jsou pravidelně v kontaktu se studenou vodou. Říká se mu  surfařské ucho, ale postihuje velmi často i plavce. Nepleťme si ji však s tzv. plaveckým uchem, jak se říká opakovaným zánětům vnějšího zvukovodu způsobené stálou vlhkostí. Ten je dalším velkým nezepečím pro naše bystré uši.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Důchodcům ničí sluchátka uši

7 věcí, které vedou k depresi. Dejte si na ně pozor

Bylinkářka radí: Jak na choroby podle horoskopu?

 

reklama
reklama
reklama