reklama

6 chyb, kvůli kterým nehubnete, i když dřete v posilovně

Ručička na váze se ne a ne hnout? Ať už se snažíte zhubnout povánoční kila, nebo je váha váš celoživotní boj, přečtěte si, co děláte při hubnutí špatně.

Foto: iStock

Téma hubnutí se minimálně jednou za život dotkne každého z nás. Ať už je to po Vánocích, kdy se snažíme setřást ty poslední dvě kila, nebo se hubnutí rutinně opakuje každé tři měsíce. Jaké jsou nejčastější chyby, které při hubnutí děláme?

1) Děláte pořád dokola to samé

Znáte ten citát: "Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky." A přesto mnoho z nás dělá, co se hubnutí týče, pořád to samé. Omezíte kalorie, nastartujete cvičební program, na chvilku jde váha dolů a pak nic, už se nehne. Pes může být zakopaný v tom, že tělo nedostává nové podněty k tomu, aby váha šla zase dolů. Aby se totiž vyvíjelo a něco se s ním dělo, potřebuje nové zkoušky. Zvyšte tempo a pokud zvedáte činky, tak přidejte na jejich váze. Taky necvičte pořád to samé a posilujte různé partie. My v redakci nedáme dopustit na TRX nebo jógu, sestavy se pořád mění a procvičí celé vaše tělo.

2) Zaměřujete se na kardio

Nedělejte si to těžší. Běháním hubnete, ale jen při samotném běhu. Pokud si ale zaběhnete třikrát týdně po dobu půl hodiny a pak po celý týden jen sedíte, moc vám to nepomůže. Budujte místo toho svaly. A přestaňte se bát, že budete mít svalů moc, věřte, že nabrat pořádnou svalovou hmotu tak snadné není. Výhoda svalů je ta, že spalují kalorie, i když nic neděláte. Takže když ležíte, sedíte, nebo třeba jíte.

3) Jíte málo

Většinou když začínáme s novým hubnoucím režimem, jsme natěšení a nejraději bychom pořád jenom cvičili a drželi bič nad kaloriemi. Zádrhel je ale v tom, že kalorie a jídlo je energie, kterou potřebujeme ke cvičení a správnému fungování metabolismu. Co doporučujeme? Vyhodit kalorické tabulky oknem a jíst potraviny co nejblíže přírodě - bez rafinovaných cukrů, dochucovadel a v jejich nepřirozené formě. To znamená místo pomerančového džusu opravdový pomeranč (se vší jeho vlákninou) nebo místo musli k snídani, jehož první ingrediencí je cukr, klasické vločky. Nezaměřujte se na kvantitu, ale kvalitu, tělo si pak přirozeně řekne, kolik čeho potřebuje.

4) Neodpočíváte

K tomu, aby svaly správně fungovaly a rostly, je potřeba odpočívat. Pokud odpočinek svému tělu nedodáte, tak se váš pokrok zastaví. Pokud posilujete minimálně hodinu denně, tak si mezi těmito dny dejte alespoň jeden den pauzu. Nebo minimálně střídejte partie, na které se při cvičení zaměříte.

5) Vaším měřítkem je váha

Stejně jako kalorické tabulky by i vaše váha měla letět z okna. Proč? Stačí jedna věta: Svaly jsou těžší než tuk. Když začnete posilovat, začne se vám tvořit svalová hmota a tuk půjde dolů. Na těle to rozhodně poznáte, ale na váze se nic nezmění. Jen kvůli tomu, že svaly váží více. Místo vážení se raději foťte v zrcadle, abyste viděly váš pokrok, nebo to sledujte podle toho, jak těsné jsou vám kalhoty.

6) Berete to jako krátkodobou záležitost

Změna stylu je změnou na celý život. Pokud vidíte jen krátkodobé řešení, nemá to smysl, takhle to nefunguje. Jakmile totiž s dietou skončíte a najedete na váš klasický režim, všechno zase hodně rychle půjde zpátky nahoru. Neznamená to ale, že se musíte už napořád vzdát všeho, co milujete, jen musíte najít tu vaši správnou míru.

reklama
Doporučené recepty
    reklama