reklama

5 tipů, jak zvládnout přechod: Upravte jídelníček a nevyhýbejte se sexu

Dříve či později čeká každou z nás. Období přechodu se někdy trochu démonizuje, i když je pravda, že jej mohou provázet nepříjemné příznaky, které ztrpčují mnohým ženám život. Máme pár tipů, které vám tohle období mohou pomoci lépe překonat.

Prohlédnout grafiku
Foto: iStock

Období klimakteria zvládá každá žena jinak. Stejně tak jako se liší věk, kdy přechod ženu postihne, liší se i intenzita a podoba jeho příznaků. Hormonální změny mohou probíhat u žen od 45 let. Hlavním příznakem je především nepravidelný menstruační cyklus, změny psychiky a návaly horka a pocení.

Může to trvat pár měsíců, ale i pár let, kdy během klimakteria dojde k vyhasínání funkce vaječníků a následně k menopauze - úplnému zastavení menstruačního cyklu. U některých žen dochází k menopauze náhle, u jiných po menstruačních nepravidelnostech. Konec přechodu podle odborníků nastává do jednoho i více let po menopauze, kdy se hormonální situace stabilizuje. Normální věkové rozmezí pro menopauzu je 45-55 let. 

Vedle hlavních příznaků musí ženy čelit i mnohým nepříjemnostem, které s hormonálními změnami souvisejí, odborně jsou tyto příznaky označovány jako klimakterický syndrom. Nejčastěji se ženy setkávají s návaly horka a pocení, únavou, závratěmi, brněním v různých částech těla i změnami psychiky. Jsou však způsoby, kterými se dají tyto nepříjemnosti odstranit nebo zmírnit. Víte, jaké to jsou?

reklama
reklama