5 mýtů o sladkostech
Mýtus č. 1: Sladkosti pomáhají mozkové aktivitě
To, co nám denně vtloukají do hlav v reklamách na různé tyčinky pro děti, je pravda jenom částečně. Mozkové buňky se živí glukózou (takže takový gumový medvídek je pro něj prospěšnější než třeba kousek šlehačkového dortu, který je plný tuků), ale neměli bychom zapomínat na heslo, že kvalita je důležitější než kvantita. Pokud cítíte opravdu nezměrnou únavu, tak vám kousek čokolády prospěje, ale cpát do sebe tyčinky během celé pracovní doby může být kontraproduktivní. V nadměrném množství totiž mohou způsobit pocit únavy a práci negativně ovlivnit.
Mýtus č. 2: Cukr je vitamínem radosti
Lékaři jej spíš nazývají bílou smrtí. Tři lžičky cukru v čaji totiž nezpůsobí, že se budete cítit >>happy
Mýtus č. 3: Umělá sladidla jsou zdravou alternativou k cukru
Sladidla sice neobsahují téměř žádné kalorie, ale jejich dopad na zdraví je stále častěji diskutovaný. Britští poslanci dokonce navrhli, aby byl zakázán aspartam (používaný právě jako sladidlo), jelikož je karcinogenní. Navíc lékaři prokázali, že umělá sladidla snižují hodnotu imunity v lidském těle. Příště si raději rozmyslete, jestli si zajdete zacvičit do posilovny, nebo do sebe budete ládovat takové chemikálie.
Mýtus č. 4: Čokoláda je chutná, ale škodlivá
Čokoláda samozřejmě obsahuje (podle svého druhu) velké množství cukrů i tuků, bylo však prokázáno, že v malém množství nijak neškodí, ba naopak. Vědci provedli průzkum, ve kterém dokázali, že 100 gramů hořké čokolády denně zlepší dospělému člověku značně činnost cév a dokonce je po minimálně tři hodiny ochrání proti volným radikálům. Takové množství je sice už zase extrémní, ale pár kostičkami denně rozhodně neublížíte ani své linii.
Mýtus č.5: Užitečné sušené ovoce
Lidé, kteří se snaží zhubnout, na ně nedají dopustit. Sušené ovoce je možná zdravé a chutné, ale není prakticky žádný rozdíl mezi ním a jeho čerstvou verzí. Obsahují tudíž stejné látky včetně stejného obsahu cukru. Proto za den nejezte raději více než 4 až 6 lupínků. A nezapomeňte, že z hlediska tloustnutí není rozdíl mezi fruktózou, saCHARÓZOU A TAK