reklama

5 chyb, kvůli kterým si ničíme zuby a dásně: Děláte je také?

Krásné a zdravé zuby jsou naší vizitkou. Do určité míry samozřejmě závisí stav našeho chrupu na genetické výbavě, ale svádět na ni všechno nemůžeme. Důležité je, dbát na správnou péči.

Foto: archiv Philips

Za správnou péči rozhodně nemůžeme považovat to, že si jednou (maximálně dvakrát) denně přejedete zuby kartáčkem a je hotovo. Spousta lidí to tak dělá v dobré víře, že to stačí.

Dost možná patříte do další skupiny lidí, kteří se snaží o své zuby pečovat co nejlépe a dělají, co je v jejich silách. Jenže ne vždycky je všechno správné. Dali jsme pro vás s dentální hygienistkou Janou Křepelkovou dohromady nejčastější chyby, které při čištění zubů děláme. Poznáváte se v některém z bodů?

Nečistíme dásně

Zhruba 90 % lidí si čistí pouze zuby, nikoliv dásně. Tedy pouze dolní polovinu korunky, kde se ale tolik škodlivého plaku neusazuje. Nejvíce plaku naopak najdeme v dásňovém žlábku, tedy tam, kde se zuby dotýkají dásní. Přesně to je místo, na které bychom se během čištění měli soustředit. Správné čištění zubů probíhá tak, že kartáček přiložíme pod úhlem 45 stupňů zpoloviny k zubu a zpoloviny k dásni a provádíme jemné krouživé pohyby. "Pokud používáte sonický kartáček, rovněž jej přikládejte pod úhlem 45 stupňů zpoloviny k zubu a zpoloviny k dásni a postupně jej přesouvejte od zubu k zubu. A nezapomeňte ani na zadní plošky posledních zubů," dodává Jana Křepelková. Pokud to neděláte, hrozí, že se vám potichu vytvoří zánět dásní (který nemusí být na první pohled rozpoznatelný) a časem může vzniknout i parodontitida, která může vést až ke ztrátě zubu.

Zapomínáme vyměnit kartáček

Zhruba jednou za tři měsíce je potřeba kartáček vyměnit, jinak  vám odstraňování plaku zabere víc úsilí a času, protože konce vláken už nebudou tolik efektivní. Také pokud používáte kartáček elektrický, je potřeba hlavici pravidelně měnit. "Některé modely elektrických sonických kartáčků mají speciální indikační vlákna, která časem vyblednou. Podle toho poznáte, že nastal čas na výměnu hlavice. Některé modely elektrických sonických kartáčků také umí samy sledovat intenzitu používání hlavice a na nutnost výměny vás upozorní," popisuje dentální hygienistka.

Příliš drhneme

Přílišné drhnutí zubů během čištění může poničit sklovinu a v krajním případě - obzvlášť při čištění tvrdým kartáčkem - i odhalit zubní krčky. "Při čištění extra měkkým kartáčkem můžeme lehce přitlačit, ale ani tady to není dobré přehánět. Raději čistěte stejné místo opakovaně, aby se plak narušil," doporučuje Jana Křepelková. Pokud si stále nejste jistá, jestli zuby nedrhnete moc, vyzkoušejte sonický kartáček s tlakovým senzorem, který vás na přílišný tlak během čištění upozorní pípnutím.

Čistíme moc krátce

Studie ukazují, že si v průměru nečistíme zuby ani minutu. A to ani většina pacientů netuší, že v případě módního ultra měkkého kartáčku jsou nedostatečné i avizované dvě minuty. Příliš měkký kartáček nedokáže odstranit pevně lpící plak na jedno přejetí, takže je potřeba vyčistit každý zub několikrát a ještě k němu přidat i kartáček jednosvazkový. Takovéto čištění by mělo trvat minimálně deset minut, což nedělá téměř nikdo. Pokud chcete věnovat čištění výrazně kratší čas, sáhněte po sonickém zubním kartáčku, který vám během 2 až 4 minut plak ze zubů i dásní odstranit zvládne. 

Bolavé krčky? Nečistíme!

Jednou z častých chyb během domácí ústní hygieny je, že se při čištění vyhýbáme citlivým zubním krčkům. Hodně lidí si myslí, že odhalený krček s bolavou  dásní čistit nesmí, protože by se od zubu ještě více odtahovala. Jenže neodstraněný plak může vést ke zhoršování zánětu dásní, který může bolet a krvácí. Důsledkem je, že si pacient toto místo tím spíše nečistí, protože si myslí, že si krvácení způsobuje právě kartáčkem. Jenže tím se zánět pořád zhoršuje a dáseň může nadále ustupovat. Citlivé krčky vyžadují ještě důkladnější (ovšem jemnou) očistu než zdravé zuby a dásně, ať už pomocí měkkého manuálního kartáčku, nebo kartáčku sonického, přepnutého do režimu Sensitive a s hlavicí určenou speciálně pro citlivé zuby a dásně dásně.

reklama
Doporučené recepty
    reklama