1. máj: Práce škodí!
I když je zítřejší 1. máj svátkem práce na celém světě - to není komunistický výmysl - přesto ho zkuste raději prolenošit. Práce totiž škodí zdraví!
I když je zítřejší 1. máj svátkem práce na celém světě - to není komunistický výmysl - přesto ho zkuste raději prolenošit. Práce totiž škodí!
Berme úvod článku s úsměvem, samozřejmě jsme vždy rádi, když práci máme. Ale mysleme také na to, že si můžeme uškodit, zvlášť, pokud je práce moc, je spojená s nevhodným prostředím nebo když pracujeme ve stresu. Zvlášť pokud se jedná o ženy.
Mužatky z práce
Ukázalo se totiž, že stres z náročné práce vede u žen k posunu hladin různých hormonů. Především estrogen u nich začíná být nahrazován různými typy androgenů. Tyto hormony jsou spojované s mužskými charakterovými vlastnostmi, například sílou a soutěživostí. Pokud má žena vyšší hladinu mužských hormonů, mívá problémy otěhotnět.
"Ačkoliv hormonální profil spojovaný s menším rozdílem mezi pasem a boky může pomoci k úspěchu ve stresujících a těžkých situacích, kde ženy musí velmi těžce pracovat, má i svá rizika. Takové ženy jsou méně plodné a je dost možné, že i méně přitahují muže," říká profesorka Cashdanová, která výzkum vedla.
Jsme tu zavření...
Práce vám může přivodit také duševní poruchy. Zvlášť za pěkného počasí. Studie na 2 000 osobách včetně 1 000 úředníků ukázala, že 57 % lidí propadá za hezkého počasí při práci v kanceláři depresím a dalším psychickým problémům.
Nejohroženější jsou přitom ženy a mladí lidé. Kandidáty psychiatrie přitom tvořila více než polovina zkoumaných mužů a téměř dvě třetiny žen. Výzkum britských vědců totiž prokázal, že skoro 80 % pracovníků totiž tráví venku v létě ve všední den méně než hodinu.
Sluneční světlo, známý "vymítač" depresí, tak lidem moc nepomůže. A naopak rozpor mezi chutí jít ven a povinností sedět uvnitř způsobuje stres, který problémy dál zhoršuje.
Pozor na srdce
Nedávná studie o vlivu stresu v každodenním pracovním životě na srdeční choroby prokázala, že neustálý stres přináší fyziologické změny, které při vývoji onemocnění mohou hrát přímější roli, než se původně vědci domnívali.
Vědci hodnotili stresovou zátěž u zaměstnanců veřejných služeb a zjišťovali, jakým nárokům jsou vystaveni, například, jak moc jsou kontrolováni, jak často si dělají přestávku a jak často se během práce ocitají v časové tísni.
Tým pod vedením Tarani Chandoly, epidemiologa z londýnské University College, provedl během 12 let sedm průzkumů na 10 tisících lidí a zjistil, že chronicky stresovaní pracovníci měli o 68 procent vyšší riziko rozvoje srdečních onemocnění. Studie tak přinesla nové důkazy, že práce provázená stresem patří k příčinám koronárních onemocnění.
Kam nesmíte?
Pokud máte nějakou alergii, pak si v práci musíte dát obzvlášť velký pozor. Existuje seznam pracovišť a povolání nevhodných, ba přímo alergikům zakázaných. Patří sem například:
- provozy zpracovávající mouku a obilí,
- povolání s pravidelným kontaktem se zvířaty,
- zdravotnictví pro lidi přecitlivělé na léky či či latex.
- Lidé přecitlivělí na dřevěný prach pak jistě nebudou dělat truhláře, tesaře či parketáře. Nevhodná je i práce na pile či výroba hudebních nástrojů.
Všudypřítomní roztoči dovedou zhoršit alergické onemocnění u archivářů, čalouníků, skladníků, ale i u mlynářů (roztoči žijí v mouce), pracovníků drůbežáren a dokonce i u kadeřnic a holičů!
Pylový alergik by neměl pracovat v zemědělství, dělat zahradníka či květináře.
Lidé alergičtí na kovy (chrom, nikl, kobalt, vanad, platina) nemohou jít pracovat do elektro a kovoprůmyslu, do galvanoven, ale ani do klenotnictví.
Přesný seznam nevhodných profesí najdou zájemci na webové stránce www.asmanet.com.
Alergii nepodceňovat
I lehcí alergici trpící např. jen alergickou rýmou či ekzémem na rukou jsou ohroženi vznikem profesního onemocnění a neměli by zmíněná povolání vykonávat. Nejzávažnějším důsledkem nevhodné expozice škodlivinou je průduškové astma.
Často se můžeme setkat s alergickým kontaktním ekzémem, vyvolaným rovněž akryláty, pryží, ale i léky či úklidovými desinfekčními prostředky.
Profesní nemoci mají 3 společné znaky:
- jsou způsobeny a zhoršují se kontaktem se škodlivinou na pracovišti,
- po včasném vyřazení alergika z provozu se výrazně zlepší až vymizí, lze jim tedy předcházet,
- při jejich uznání má postižený nárok na odškodnění. Obvykle je však nutné prokázat, že před nástupem do práce postižený dané potíže neměl.